Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur ?

Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur ? Bir film izlerken ben yönetmen olsam şöyle yapardım diyenler…, yönetmen olsam ne orijinal filmler çeker, ne müthiş konular yakalardım diyenler toplanın bakalım sinema yönetmeni nasıl olunuyormuş:

Bir çoğunuz “bana okul deme” diyorsunuz biliyorum. Ancak gerçeklerle yüzleşmekte fayda var, okulsuz eğitimsiz bu iş öyle kolay değil (iyi haber, imkansız demedim).

Eğer okul olmadan bu işe başlamak istiyorsanız en temelden başlamak gerekir, sonra eğitim ile neler olur ona bakarız.

Önce, her hangi bir yönetmenlik eğitim almadan yönetmen nasıl olunuyor ona bakalım. Genellikle, kendi imkanlarıyla, çevresiyle kısa metraj filmler yaparak, yarışmalara bunları kabul ettirerek de bu işe başlayabilirsiniz. Bu tabi ki bir günlük bir iş değil, nasıl film çekilir, nasıl yönetilir ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken “eldeki imkanlar” nelerdir bir bakmak gerekiyor. En önemli eldeki imkanın “bilgi” olduğunu unutmayalım. Belki tartışmalı ama yetenek artık bilgi ve teknolojinin arkasına bile geçebiliyor. Ancak, eldeki imkanları kullanma yeteneği sizin ne kadar iyi bir yönetmen olduğunuzu da açık bir şekilde ortaya çıkarmakta.

Burada tek tek bir film çekilmesi için gereken insan kaynağı ve makine-ekipman gibi unsurlara değinmeyeceğiz.

Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur ?

Yönetmenlik yeteneğinizi bilgiyle güçlendirip, onu nasıl kullanacağınızı hem öğrenmek hem görebilmek için, sinema okulları ya da üniversitelerin ilgili bölümleri sizin için avantajlı olacaktır mutlaka. Burada sadece okuldaki bilgilerle kendinizi sınırlamak zorunda da hissetmeyin.

Yönetmen de tıpkı bir şef gibi mutfağın muhasebesini de iyi planlayan kişidir unutmayın. Teknik bilgi( kamera açıları vb.) kullanımı da doğru şekilde olmalıdır.

Tabi ki birden bire yönetmen olunmuyor. Bir yapımda set asistanlığı, prodüksiyon amirliği ya da yardımcılığı gibi işlerde tecrübe ve çevre kazanıp belli bir birikim elde edebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri. Hayat kime ne fırsatlar sunar bilinmez. Staj yapmak veya film prodüksiyon ekiplerinde çalışmak, endüstriyi daha yakından tanımanıza ve bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir. Sette farklı pozisyonlarda çalışmak, sinema prodüksiyon sürecini anlamanıza ve yönetmenlik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Film endüstrisinde bağlantılar kurmak, iş bulmanızı ve projelerinizin finansmanını sağlamanıza yardımcı olabilir. Endüstri etkinliklerine katılın, film festivallerine gidin ve diğer sinemacılarla iletişim kurun.

Kendi film projenizi yönetmek, kendi tarzınızı geliştirmeniz için büyük bir fırsattır. Projenizi tamamlayarak ve gösterime sokarak kendi yeteneklerinizi ve vizyonunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Reklam ya da müzik videoları için teklifler almaya başladığınızda da iyi bir yoldasınız demektir merak etmeyin.

Sinema yönetmeni olmak uzun bir süreç gerektirir ve başarıya giden yol zorlu olabilir. Ancak tutku, azim ve sürekli olarak çalışmak, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilir.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir