Profesyonel Seyirci Nasıl Olunur ?

Profesyonel Seyirci Nasıl Olunur ? Bir şekilde gündüz kuşağında yayımlanan programları izleme şerefine nail olduysanız, canlı veya banttan yayımlanan bu programlara katılan bazı seyircilerin birbirinden farklı programlarda boy gösterdiğini fark edebilirsiniz. Hele bu programları birkaç gün üst üste takip etme şansını yakaladıysanız bazı kişilerin kadrolu seyirci olduğunu dahi düşünebilirsiniz. Hayırlı olsun, kendince yeni iş alanları yaratan TV dünyası “profesyonel seyirci” kavramını hayatımıza sokmuş bulunuyor. Sokaktan rastgele insanların seyirci olarak katıldığı programlarda yaşanan kimi tatsızlıklar, sürprizler ya da benzeri durumlar TV yapımcılarına riski minimize etmek için seyirci rolü oynayan insanları arama yolunu açtı. Bu iş öylesine popüler oldu ki artık açılış, konser, albüm tanıtımı gibi kalabalık gerektiren aktivitelerde hasıl olan seyirci ihtiyacı bu şekilde karşılanır oldu. Bu seyircilere de profesyonel seyirciler dendi. Çoğunlukla cast ajanslarına bağlı olarak çalışan profesyonel seyirciler belirli ve de cüzi bir ücret karşılığında rollerini oynuyorlar. Öyle ki profesyonel seyirciler bile artık kendi aralarında kategorileşmiş durumda. Profesyonel seyirci sosyetik, elit, spor, kravatlı, normal, vb. özellikler sahibi olabilir ve istediği sınıfa dahil olan bu seyirciler belli programlar için şansını deneyebilir. Cast ajansları da buna uygun profilleri seçerek yapımcılara yardımcı olabilmekte.

Cast ajanslarında çalışan profesyonel seyirci olabilmek için cast ajanslarına kayıt yaptırmak yeterli. Profesyonel seyirci olduğunuzdaysa yapılacak iş basit. Size verilen komutlara uymak. Komutlar; alkışla, ağla, gül, kalk oyna, mikrofonu al yorum yap, yanındakinin elini tut-kaldır-müziğe eşlik et gibi ekran başındaki seyircinin duygularını harekete geçirecek ve ne hissetmesi gerektiğini söyleyecek cinsten.

Bununla birlikte son dönemlerde profesyonel seyirci kavramının yanı sıra karşımıza çıkan bir diğer kavram seyirci koordinatörü. Çevresi geniş, genellikle gündüz kuşağı TV programlarının rahle-i tedarisinden geçmiş bu kişiler seyircilerin menajerliğini üstleniyor ve programa katılacak seyircileri toplama işini üstleniyor. Seyircileri ayarlamanın yanı sıra bu kişilerin TV stüdyolarına ulaşımı, yemekleri, vb. sorunlarını da hallediveriyor. Öyle yabana atmamak lazım, artık iş ilanlarında seyirci koordinatörü aranıyor başlıklı ilanlar görmek mümkün. Eğer seyirci koordinatörü olmak istiyorsanız, programlara bir şekilde katılmaya başlayıp iyi bir çevre edinmenizi öneririz. Programcılar özellikle genç ve güzel genç kızların stüdyoda ön sıralarda boy göstermesini isteyebilir(özellikle yurtdışı örneklerde görebiliyoruz), ancak genç kuşak bu işlere çok meraklı değil. Orta yaşlı teyzelerin görüntüsünden sıkılmış program yapımcılarına ilaç gibi gelecek genç seyirci profili bulabilirim diyenler iş başına.

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

13 Yorumlar

 1. Bazı programlar kendi web sitelerinde seyirci başvurularını kabul edebiliyor. Örneğin O Ses Türkiye Yarışması. Seyirci olarak katılmak için acunn.com sitesinden faydalanabilirsiniz.

 2. Bazı programlar kendi web sitelerinde seyirci başvurularını kabul edebiliyor. Örneğin O Ses Türkiye Yarışması. Seyirci olarak katılmak için başvuru yaptım sitenizden

  • siteden başvuru yapılmıyor. yanlış anlamışsınız. başvurular ilgili yapımcılara, ajanslara yapılır, buraya değil

 3. Ayşegül Ceviz

  Bağcılara servis sağlayan televizyon proğramlarına seyirci olarak katılmak istiyorum. Kime başvuru yapmak gerekiyo?

 4. Bende televizyon seyrcisi olarak çalışmak istiyorum, ek iş olarak katılmak istiyorum yardımcı olurmusnuz

 5. nurten yerebakan

  tv proglamlarına izleyici olarak katılmak istiyoruz.nereye başvurulacak bilgilendirilmek istiyorum tşkler…

  • Bende eşimle seyirci olmak istiyorum,özellikte izmirdeki tv lerde fakat bunlara nasıl ulaşacaz bilmiyorum bunlar için cast seyirci broları vaermış ama internet siteleri ytok bulamadım bu konuda yardım edecek bilgili arkadaşlar mail adresime bildirmelerini istiyhorum.bu proğramlara seyirci olmak bir nebze ek gelir demektir.selamlar.

 6. sabah programlarına ucretlı seyırcı olarak katılmak ıstıyoruz bilgı verırsenız sevınırım

 7. merhaba 28 yaşında istanbul kumburgazda oturuyorum, evli bir bayanım sabah programlarına ücretli seyirci olarak katılmak istiyorum.bilgi verirseniz sevinirim.

 8. Yusuf Kalınsazlıoğlu

  Ankara daki programlara seyirci olarak katılmak istiyorum.

 9. Ankara oturuyorum ücretli seyirci olmak istiyorum.

 10. Eşimle birlikte İstanbul’daki programlara ücretli seyirci olarak katılmak istiyoruz
  Nasıl yapacağımızı bilmiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir