Teknik Ressam Nasıl Olunur ?

Teknik Ressam Nasıl Olunur ? TEknik Ressamlar Nerede Çalışır ? Teknik Ressamlık mesleği hakkında bilgilere yazımızda bulunmaktadır. Teknik ressam, teknik resim üzerine eğitim almış ve bu eğitimi doğrultusunda mühendislik, makine, bilgisayar, elektrik, inşaat, gemi, harita, mimari, imalat ve gıda gibi bir çok sektörde hizmet veren firmalara gerekli ölçüm ve incelemeler yapmak koşulu ile standartlara uygun teknik projeler hazırlayan ve bu projelerin çoğu zaman imalatına katkıda bulunan kişilerdir.Teknik ressamın bu teknik projelerin hazırlaması ve çizimi için Autocad, rhinoceros, solid catia, solid Works gibi çizim programlarından en az bir tanesini profesyonel olarak kullanabilmesi, proje haline dökebilmek için ölçüm aletlerini çok iyi kullanabilmesi gerekmektedir.

Teknik ressamın projelerinde kullanacağı ölçüm aletleri metre, kumpas, mikrometre, komparatör setleri olarak sıralanabilir. Bir teknik ressamdan ölçüm aletleri ile ölçü alarak resmedebilmesi ve gerektiğinde imalata dökebilmeleri beklenmektedir.

Teknik ressamların, özellikle tasarım çalışmalarına ait projeleri açısından ölçülerini aynı oranda vermesi önemlidir. İyi bir teknik ressamın bir parça çiziminde parçanın kaç görünüşte tamamlanacağını ilk etapta belirlemesi gerekmektedir. Bu nedenle de iyi bir teknik ressamın teknik bilgisi yanında düşünce gücünün de bir o kadar iyi ve gelişmiş olması beklenmektedir. Teknik ressam olmak için teknik resim eğitimi almış olmak ve tasarıma meraklı olmak yeterlidir. Bu sebeple teknik lise mezunları, teknikerler, mühendisler ve teknik branştaki öğretmenler de teknik ressam olarak görev yapabilirler. Aslında en iyi teknik ressam sahip olduğu meslekten daha çok kullandığı teknik çizim programları, meslekteki tecrübesine göre nitelendirilmektedir. Bu sebeple de teknik ressamlıkta iş deneyimi oldukça önemlidir. Ülkemizde bu tür bir sınıflandırma olmamasına rağmen, yurt dışında CAD Drafter I, II, III olarak meslek deneyimi ve işin niteliği olarak sınıflandırmalar mevcuttur.

Teknik ressamlar öncelikli olarak Havacılık ve Savunma Sanayi’sinde, özel makine üretimi yapan firmalarda istihdam açısından oldukça tercih edilmektedirler. Bu tercihler doğrultusunda da iş arama ve kariyer bulma sitelerinde farklı branşlar ve sektörler olmak üzere Teknik Ressam başlığı altında birçok iş ilanı yayımlanmaktadır. Teknik Ressam maaşları da ilden ile, bölgeden bölgeye, işin branşına, mesleki deneyime ve deneyimlerindeki başarısına göre değişmektedir.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir