Tüp Bebek Sahibi Nasıl Olunur ?

Loading...

Tüp bebek tedavisi dünyada en gelişmiş infertilite(kısırlık) tedavi yöntemidir,hekimler çocuk isteyen ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan çiftlerin bir yıl içinde çocuk sahibi olamama durumlarında kısırlık olabileceğini belirtiyor, ayrıca hekimler   ” İnfertilite (kısırlık) eşlerin ortak problemidir, yetersizlik veya zayıflık değildir.” diyerek  bu sorunun bireysel olmadığını da vurgulamaktadır.

Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemi diyebiliriz.

Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, uygun bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilir.tup-bebek-sahibi

Loading...

Bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık %50’sinde gebelik oluşur. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. Tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40’ında çocukları olur. Bu oran birçok uygulama sonucu % 70 – 80’lere çıkabilir.

Tüp bebek yöntemlerinde çeşitli ilaçlarla kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmek. Çok sayıda embriyonun rahim içine yerleştirilmesinin (embriyo transferi) gebelik şansını artırdığı tespit edilmiştir.

Son yıllarda tüp bebek yönteminde çok ciddi boyutlarda tıbbi ilerlemeler sayesinde gelişen son teknoloji imkanları ile tüp bebek yöntemlerinde başarı oranı oldukça artmıştır. Tüp bebek yöntemine ilave tedavilerde eklenerek tüp bebek yöntemini daha etkin hale getirmekte ve böylece hem anne adayından kaynaklanan sorunlarda hem baba adayından kaynaklanan sorunların giderilmesi tüp bebek artı mikro enjeksiyon yöntemi ile mümkün olup artık neredeyse tüm tüp bebek yöntemlerinde başarı kaçınılmaz olmuştur.

Uygulamanın ilk yıllarında sadece belli başlı büyükşehirlerde uygulama gerçekleştirilirken artık uygulama hemen hemen Anadolu’nun tüm şehirlerinde açılmış olan tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirilebilmektedir. Tüp bebek işlemi maliyeti yüksek bir işlem olduğu için tüp bebek merkezlerinin seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Bu sebeple hem zaman hem para kaybı yaşamamak bunlardan daha önemlisi hayal kırıklığı yaşamamak  için tüp bebek merkezi seçimine oldukça önem verilmeli ve eş dost tarafından tavsiye edilen ya da doktorunuzun yönlendireceği merkezin tarafınızca da iyice araştırılması gerekmektedir. Merkezin gerçekleştirmiş olduğu uygulamalarda ki başarı yüzdesine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Loading...

Bunları da Okuyabilirsin.

Ayak Mantarı Enfeksiyonu Nasıl Olunur ?

Loading... Öğrencilik dönemlerinde yurtlarda topluca kalanlar, amatör ya da profesyonel spor yapanlar ve askerlik yapanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!