Disleksi Nasıl Olunur ?

Disleksi Nasıl Olunur ? Halk arasında kaba tabiriyle çok zekilere deli, çatlak vb. kötü yakıştırmalar yapılır. Bu yaftaların çoğu kendimizden farklı ve üstün gördüğümüz her şeyi topluca yaftalayarak onu dışlama refleksiyle oluşmuş olmalı. Fakat artık gelişen tıp ve teknolojiyle birlikte, hem kimseden bir şey saklayamıyor, hem de aslında “anormal” dediğimiz bazı kavramların aslında olumlu şekilde hayatımızda yer alabileceğiniz kabulleniyoruz, “ normal” insanlar olarak.

Disleksi Nasıl Olunur ?

“Disleksi nedir ?” buna bir bakalım. Disleksi, dahilerin hastalığı yakıştırmasıyla şöhret kazandı. Aslında bir öğrenme bozukluğu olarak kabul edilmekte disleksi. Belirtileri ise en genel olarak öğrenme güçlüğü olarak bilinse de algılamada güçlük, yanlış algılama (örn: harfleri rakam olarak görebilme) gibi kendini gösterebilir.

Disleksi genel bilinenin aksine sadece doğuştan gelen bir durum değildir(kalıtsal özelliklilerin dışında olanlar da var), travmaya bağlı olarak da oluşabilir. Okuma yazma ve matematiksel işlemlerdeki sorunlar disleksiden kaynaklı olabilir, genellikle dikkat bozukluğu olarak bilinen disleksinin belirli bir ilaç tedavisi olmamakla birlikte. Özel eğitim ve terapilerle disleksi geriletilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!