Aşılama Yöntemiyle Çocuk Sahibi Nasıl Olunur ?

Aşılama Yöntemiyle Çocuk Sahibi Nasıl Olunur ? Çağımızın en büyük sorunlarından biri de kısırlıktır. Özellikle nedeni bilinmeyen kısırlık türleri oldukça yaygındır. Doğal şekilde bebek sahibi olamayan insanlar aşılama yöntemiyle çocuk sahibi olabilmektedir. Genellikle genç insanlarda bebek sahibi olabilmek için kullanılan ilk aşama aşılamadır. Bu yöntemde ilk başta erkekten sperm alınır ve kadın rahmine bırakılır.

Günümüzde pek çok insan çocuk sahibi olamamaktadır. Eğer, bir yıl boyunca korumasız cinsel temasa rağmen hamile kalınmıyorsa kısırlık teşhisi konur ve tedavisine başlanır. Sorun belirleme aşamasında ilk olarak erkek sperm örneği alınarak analiz edilir. Kadında ise rahim filmi çekilir ve hormonlar incelenir.

Eğer test sonuçları olumlu çıkarsa ve asıl sebep bulanamazsa ve hasta çift genç ise aşılama yöntemiyle çocuk sahibi olmak önerilir. Aşılama; erkek spermlerini kadın rahmine ilişkiye girmeden bırakma işlemine verilen addır. Bu en genel tanımıdır. Bu yöntem çok yaygın ve eski bir yöntemdir. Aşılama yönteminin iki tipi vardır. Bunlardan biri intraservikal inseminasyon ‘dur. Bu yöntemde hiçbir işlem geçirmemiş meni enjektör veya özel kanül ile rahim ağzına bırakılır.

Aşılama Yöntemiyle Çocuk Sahibi Nasıl Olunur ?

Aşılama Yöntemiyle Çocuk Sahibi Nasıl Olunur ?Diğer yöntem ise intrauterin inseminasyon ’dur. Bu yöntemde meni kimyasal maddeler ile yıkanır. Ve direk rahim içine bırakılır. Her iki işlemde de acı çekilmez. Aşılama işleminin başarılı olması için bazı şeyler gerekir. Mesela; spermin döllemesi için bir yumurta gerekir. Yani kadının yumurtalarının sağlam olması gerekir. Menide sperm bulunmazsa da dölleme gerçekleşmez.  Gebeliğin tutması sonucu rahimde bulunan zarda zarar olmaması gerekir. Eğer zarda patoloji var ise bu sorun oluşturur. Aşılamanın kullanıldığı bazı durumlar vardır. Cinsel ilişkinin mümkün olmadığı durumlar, sperm hareketliliğin normal düzeyde olmadığı gibi durumlarda yapılır.

Aşılama yöntemiyle çocuk sahibi olmak için bazı işlemler yapılmalıdır. Örneğin çiftin tüm test ve analizleri yapılmalıdır. Erkek işlemden önceki üç gün boşalmamış olmalıdır. Aşılama sonrası kadın kırk sekiz saat fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır. Eğer işlem sonrasında kadı iki hafta adet olmazsa test yapmalıdır. Test pozitif ise gebelik takibi başlar, negatifse kontroller yapılır. Bu yöntem oldukça başarılıdır.

Okumak İster misiniz ?

Difteri Nasıl Olunur ?

Difteri Nasıl Olunur ? Günümüzde karma aşısıyla büyük oranda önlenmiş olan difteri corynebacterium diphteriae isimli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir