MİT Ajanı Nasıl Olunur ?

MİT Ajanı Nasıl Olunur ? Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli Nasıl olunur ? Filmlerde izlediğimiz çatılardan uçan, arabaları şaha kaldıran, iki elinde on ayrı silah kullanan ajanlardan olmak ülkemiz gençliğinin pek bir ilgisini çekiyor olmalı ki google aramalarında en çok karşılaşılan sorulardan biri “nasıl mit ajanı olabilirim”. Nitekim MİT’in web sitesinin tıklanma sayıları da bu tespiti doğruluyor.

Peki bu durumda Mit ajanı nasıl olurum sorusunun cevabı nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Milli İstihbarat Teşkilatı’nda ana hizmet birimleri, danışma ve denetim birimleri ile yardımcı hizmet birimlerinden oluşan bir kadro mevcuttur. Bu kadrolarda istihbarat uzmanları, mühendis, bilgisayar programcıları, mütercim-tercüman, doktor, psikolog, insan kaynakları uzmanı, idari ve mali iler uzmanlığı gibi kadrolar olduğunu MİT’in web sitesinden öğreniyoruz. Milli İstihbarat Teşkilatı , ihtiyaç duyduğu personeli personel alım ilanları ile web sitesinde kamuoyuna açıklamakta, ilan duyulmaya gerek görülmeyen durumlarda ise personel ihtiyacını genel iş başvuru formlarından karşılamakta.MİT Ajanı Nasıl Olunur ?

MİT tarafından çeşitli tarihlerde kamuoyuna duyurulan sınavlar için belirtilen mezuniyet, yabancı dil bilgisi gibi şartları karşılıyorsanız sınava başvurmanız ve başvuru şartlarını karşıladığınızın tespit edilmesi durumunda da sınava girebilmeniz mümkün. Genellikle kadro karşılığı sözleşmeli memur statüsüne sahip bu görevlere atanabilmeniz sınavları başarıyla tamamlayabilmeniz şartına bağlı. Uzman yardımcılığı gibi kadrolarda MİT’in ilanlarında belirttiği KPSS veya KPDS şartını karşılayan adaylar genel kültür, genel yetenek genel zihinsel yetenek testi, kompozisyon, kişilik envanteri, mülakat gibi aşamalardan oluşan sınav sürecine tabi olabiliyor. Yabancı diller açısından zengin bir skalaya sahip personele sahip olan MİT’in sınavlarında aradığı yabancı diller genellikle İngilizce, Fransızca, Almanca gibi başlıca dillerin yanı sıra Arapça, Rusça, İbranice, Ermenice, Farsça, Kürtçe, Soranice gibi dillerdir.

MİT’in personel alım ilanları haricinde başvuru yapmak istiyorsanız genel iş başvuru formu MİT’in web sitesinde mevcut ve başvurunuzun kabul edilebilmesi için bu genel iş başvuru formunu doldurup posta yoluyla MİT’in adresine göndermeniz gerekli. Çünkü, MİT yalnızca posta yolu ile gönderilen başvuruları kabul etmekte. Ancak başvuru formunda e-mail bilginizi vermeniz durumunda başvurunuza ilişkin cevabı elektronik ortamda almanız mümkün. Tabi ki başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekli, aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyebilir. Kişisel bilgilerinizin yanı sıra eğitim, yabancı dil ve iş tecrübelerinize ilişkin bilgilerin sorgulandığı genel iş başvuru formuna http://www.mit.gov.tr/ adresinden kariyer sayfasına girerek ulaşmanız mümkün. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda sayısını MİT’in belirleyeceği sözlü sınavlara girmeniz gerekir. Başarılı olmanız durumunda Milli İstihbarat Teşkilatı personeli olmaya hak kazanırsınız. Ancak, günün şartlarına göre online başvuru ile de müraacat edilebilir bu durumu web sayfasında görülebilir.

Ancak aradığınız filmlerdeki gibi bir ajanlık hayaliyse o tip ajanların MİT’e nasıl alındığıyla ilgili internetten bir kaynak bulabilmeniz söz konusu değil. Ne de olsa mevzu istihbarat ve bunu ulu orta ifşa etmek meselenin özüne aykırı.

MİT’in mali olanaklarına gelince kadro karşılığı sözleşmeli memur statüsü devlet memurlarına ödenen ücretten fazla bir ücret ödenmesine olanak tanımakta, ayrıca MİT personeline  ikramiye ve emsallerine göre daha başarılı olan personellere de teşvik ikramiyesi ödenebilmekte.

Daha ayrıntılı ve güncel bilgi için MİT’in web sitesi ziyaret edilmeyi bekliyor. Tıklayan milyonlardan biri de siz olabilirsiniz!

10 comments

 1. nasıl olunur nereye gitmeyiliyim.

 2. arkadaşlar bilen birisi cevap verebilirmi.bende hafif renk körlüğü var bu mite girmeye engelmidir. kamu yönetimi mezunuyum ve fransızca dilim var ama hafif renk körlüğüde var polislikten elenmiştim. acil cevap lütfen

 3. mit ajanı olmak istiyorum neler yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

  • arkadaşlar bildiğim kadarıyla şahısların istegi değilde milli istihbarat teşkilatı isteyipte uygun gördükten sonra insan üzerindeki engeller sorun teşkil etmez. Yeter ki uygun görülüp bu önemli görevde rol alınmasını istedikten sonra diğer bütün sorunlar ortadan kalkar … Yani her yaşa her kültüre ve insana göre ayrı ayrı bir görev bulunur. Sncak başvuran arkadaşlarda ne kadar bilgi ve deneyim tecrübe fazla olursa çok amaçlı görevler ve alanlarda çalışma ya sahip olunabilir ve vazgeçilmez olur teşkilat için …tabi şu da var burayı hak etmek için büyük bedeller vermek gerek örnek uzun bir zaman sabır ve sadakatli şekilde dayanıp hizmet edebileceğinizi kanıtlamaktır…

 4. mıtte sınavsız nasıl memur olunuyo bılen varsa soyleyebılır mı

 5. selam ben merdo batmandan bende mit olmak istiyorumarkadaşlar bildiğim kadarıyla şahısların istegi değilde milli istihbarat teşkilatı isteyipte uygun gördükten sonra insan üzerindeki engeller sorun teşkil etmez. Yeter ki uygun görülüp bu önemli görevde rol alınmasını istedikten sonra diğer bütün sorunlar ortadan kalkar … Yani her yaşa her kültüre ve insana göre ayrı ayrı bir görev bulunur. Sncak başvuran arkadaşlarda ne kadar bilgi ve deneyim tecrübe fazla olursa çok amaçlı görevler ve alanlarda çalışma ya sahip olunabilir ve vazgeçilmez olur teşkilat için …tabi şu da var burayı hak etmek için büyük bedeller vermek gerek örnek uzun bir zaman sabır ve sadakatli şekilde dayanıp hizmet edebileceğinizi kanıtlamaktır…

 6. Sayın arkadaşlar mit olmak icin kültürlü ve zeki olabilirsiniz ama yürek önemli korkuyu ölümü anneyi babayı herseyi sadece vatanına milletine hizmet ve riayet edeceksin başkaları gibi o bana ters baktı zamanda bana bunu yapmıştı herşeyi unutup verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmekle hükümlü olacaksın sırası gelen çağrılır hadi bakim gardaslarım iyi bakın kendinize tapantepe den slmlar

 7. Benim bir sorum olacak. Mit’ e girmek için hangi okullar gerekli veya herhangi bir bölüm gerekli mi? Mütercim-tercüman olmak için. Veya bilgisayar başında görev yapmak için. İki yabancı dilim varsa girebiliyor muyum?

 8. Ben Mit’e girmek istiyorum lakin sağ kolumda doğum sırasından kaynaklanan bir hatadan dolayı yavaş gelişmekte kısacası özürlüyüm mite girmemde bu sıkıntı yapar mı ?

 9. ATİYE NUR ŞEN

  VATAN İÇİN CANIMIZ FEDA GEREKİRSE SAVAŞARAK CANIMIZI VERİRİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!