Uzun Saçlı Nasıl Olunur ?

Uzun Saçlı Nasıl Olunur ? Milyonlarca insan saçlarının daha hızlı ve çekici görünmesi için çeşitli yollar arıyor. İlerleyen yaş, hastalıklar ya da çeşitli ilaçların yan etkileri saç uzama hızını etkileyen ve çoğu zaman önüne geçmekte zorlandığımız bazı olumsuzluklar. Fakat bu sebeplerin yanı sıra, istersek yönlendirebileceğimiz ve bizim kontrolümüzdeki pekçok önemli faktör de mevcut. İşte bunlardan bazıları:
Kötü saç kesimi:
Ciddi sayılabilecek birçok sebep dışında, kötü bir saç kesimi de daha uzun saçlara sahip olmak isteyen bir kişi açısından olumsuzluklar doğurabilir. Düşünülmeden karar verilmiş bir saç kesimi esnasında kuaförünüzün elindeki makas, saç uzaması için gösterdiğiniz mücadeleye vurulan bir baltaya dönüşebilir.

Uyku düzeni:
Annelerimizin biz küçükken söyledikleri “Uyusun da büyüsün” ninnisini saçlarımız için “Uyusun da uzasın” olarak değiştirsek hiç de hata yapmış sayılmayız. Düzenli uyku, vücudumuz, sağlığımız ve hatta saçlarımız için de oldukça önemlidir. Kronik uykusuzluğun, saç uzama hızını da içeren pek çok olumsuzluğu beraberinde getirdiği bilinen bir gerçektir. Yorgun hissettiğinizde dinleniyor olmanız sizi olduğu kadar saçlarınızı da rahatlatacak ve sağlıkla uzamalarını sağlayacaktır.

Uzun Saçlı Nasıl Olunur ?

 Diyet:
Saçın temel yapısını proteinlerin oluşturduğunu düşünürsek beslenmenin saç sağlığı açısından önemini daha kolay anlayabiliriz. Doğru gıdalarla beslenerek vücudumuza saç uzaması için gereken desteği de sağlamış oluruz. İşte saç uzama hızını olumlu yönde etkileyen bazı gıdalar:
* Yağsız et ve tavuk eti

* Balık
* Baklagiller
* Yumurta
* Yoğurt
* Fındık ve Ceviz
* Kivi
* Elma
* Üzüm<
* Ispanak
* Çilek, yaban mersini ve böğürtlen
* Brokoli
* Yeşil fasülye
* Lahana
* Karnabahar

Stres:
Yapılan çalışmalar, yoğun stres altında yaşayan kişilerde saç uzamasının yavaşladığını ve saç kayıplarının arttığını göstermiştir. Yaşadığınız stresi asgariye indirerek saç sorunlarınızı azaltabilir ve saç uzama hızını artırabilirsiniz. Bazı tekniklerin (derin nefes alma, egzersiz, meditasyon v.s.) yanı sıra bir hobi edinmenin de stres kontrolü açısından yardımcı olabileceğini unutmayınız.

Vitaminler:
A, B, C ve E vitaminleri saç uzaması için başlıca gereklilikler olsa da, özellikle çok fazla A vitamini saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu sebeple bir diyetisyene başvurarak vücudunuz için gerekli vitaminleri hangi yollarla ve hangi miktarlarda sağlamanız gerektiğini mutlaka öğreniniz. Eğer vitamin eksikliği problemi yaşıyorsanız bir doktora danışarak günlük rutininize bir multi-vitamin ilave etmek faydalı olacaktır.

Egzersiz:
Düzenli yapılan günlük egzersizler, tüm vücudumuz için olduğu gibi saçlarımız için de “daha fazla sağlık” ve sonucunda da daha hızlı uzayan saçlar anlamını taşır.

Okumak İster misiniz ?

Baby Face Nasıl Olunur ?

Baby Face Nasıl Olunur ? Yada dilimizdeki soru şekliyle “Bebek Yüzlü Nasıl Olunur ?” Genel …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir