Vali Nasıl Olunur ?

Vali Nasıl Olunur ? Vali olmanın şartları nelerdir, vali olmak için ne gibi bir yeterliliğe sahip olmanız gerekir, vali olmak gerekenler nelerdir gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz bu yazıda. Valiler bulundukları illerde idari amirlerdir, devletin ve hükümetin temsilcileridir. Valilik için siyasi ilişkilerin güçlü olması, politik bir çevreden gelmiş olmak oldukça önemlidir.

Valinin atanması İçişleri Bakanının önermesi sonucu, Bakanlar Kurulunun kararı ve Cumhurbaşkanının onayına bağlıdır, yani  valiler Cumhurbaşkanı imzalı kararname ile atanırlar. Bu tip kararnamelerde genellikle tek bir vali ataması yapılmaz. Birden fazla valinin ataması yapıldığı için bu kararnameye “Valiler Kararnamesi “adı verilir.Yani o kadar da kolay değildir gördüğünüz gibi vali olabilmek. Vali, az bulunan bir memurluk türü olan istisnai memurluktur. İstisnai memurlar, diğer memurlara nazaran daha farklı özlük haklarına, daha farklı maaş standartlarına sahiptirler. “İstisnai Memur Nasıl Olunur ?” yazımıza okuyarak istisnai memurluk hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.Vali Nasıl Olunur ?

Vali olmanın şartları, memur olma şartları ile aynıdır. Yani ilköğretim diploması olan kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler vali olabilirler.

Valilik istisnai bir memurluk olduğundan, 657 devlet memurlarına özel olan, devlet memuru güvencesine sahip değillerdir.  Cumhurbaşkanının onayı ile atanıp aynı şekilde görevden alınır veya görev yerleri değiştirilebilir.

Ülkemizde her ne kadar vali olma koşulları, devlet memuru olma koşullarıyla aynı olsa da, uygulamada daha farklı teamüller bulunur. Bunlardan birisi kaymakamlık yapmamış kişilerin, valilik makamına getirilmemesidir. Bu da herkesin vali olmasına aslında bir kısıtlama gelmesidir bir nevi. Kaymakam olma koşulları ise üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olarak, kaymakamlık sınavını geçmeleriyle mümkün olmaktadır. Yani valiler de aslında dolaylı olarak bu şartları taşımalıdırlar. “Kaymakam Nasıl Olunur ?” yazımızı okuyarak kaymakam olmak için gerekli şartları okuyabilirsiniz

İçişleri Bakanlığı, kaymakamların bazılarını vali yapmaya uygun gördükten sonra, onları bir süre vali yardımcısı olarak atar ve tecrübe kazanmalarını sağlar. Valilerin görev yerlerine İçişleri Bakanlığı karar verir. Eskiden vali olmak için sadece tek bir şart bulunmaktaydı. Bu şart da hükümetin güvenini kazanmış olma şartı idi. Böylece tahsile hiç bakılmaksızın vali olunabiliyordu.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir