Vantrolog Nasıl Olunur ?

Vantrolog Nasıl Olunur ? Vantrolog Latince bir kelime olup, kelime anlamı karından konuşmak olarak çevrilmektedir. Vantrilok olarak da geçen Vantrolog çıkardığı sesin, dinleyiciye o sesin başka bir kimseden geliyormuş izlenimini veren kişidir. Yani kişinin kendi sesi haricinde ikinci bir farklı sesi çıkarmasıdır. Bunu yaparken dudaklarını hemen hemen hiç hareket ettirmezler, bu nedenle de karından konuşma olarak bilinmektedir. Vantrolog olan kişiler gırtlak yapılarındaki farklılık nedeniyle ikinci sesi çıkarabilmektedir. Aslında bir çeşit gırtlak anormalliği de denebilir. Vantrologlar konuşurken nefesi burundan alıp, diyafram yardımıyla iterek sesin genizden çıkmasını sağlarlar. Bu sayede farklı ses tonunda sesler çıkarabilirler.

Vantrologlar tiyatro ya da kukla gösterileri esnasında farklı seslerini kullanarak izleyicilerde büyük ilgi ve şaşkınlık uyandırırlar. Bu nedenle de vantrolog sanatı türemiştir. Bu sanatı icra ettirebilmek için daha farklı sesler geliştirmek üzere çeşitli eğitimler alınabilir. Şu an yurt dışında vantrolog eğitimi veren kurslar bulunmaktadır. Vantrologların, bu ciddi ve zorlu eğitim süreci sonunda yeteneklerini daha da geliştirerek farklı sesler ortaya çıkarabildiği görülmektedir. Eğitmen olarak da görev yapabilen vantrologlar, kendinde vantrolog yeteneğinin olduğunu düşünen kişilerin, bu kurslar yardımıyla yeteneklerini geliştirmesine olanak verirler.Vantrolog Nasıl Olunur ? Vantrolog eğitimi almak için ülkemizde henüz bir kurs bulunmasa da, bu sanatın popülaritesinin gün geçtikçe artacağı göz önüne alındığında ülkemizde de bu kursların yaygınlaşacağı kaçınılmazdır.

Son zamanlarda ülkemizde de yapılan yetenek yarışmalarında vantrolog gösterileri oldukça fazla yer almakta ve ilgiyle izlenmektedir. Vantrologların aynı zamanda iyi bir kukla oynatıcısı olması, yapılacak gösterilerin daha da keyifle izlenmesine, sahne gösterilerinde kendilerine daha geniş bir kareograf hazırlamalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle iyi bir vantrolog aynı zamanda iyi bir kukla oynatıcısı da olmalıdır diyebiliriz.

Kendinizde vantrolog yeteneğinin olduğunu düşünüyorsanız, kendinize basit testler yapabilirsiniz. Dudaklarınızı oynatmadan harfleri çıkarabiliyorsanız özellikle de dudaklarınızı oynatmadan “b” , “f” , “m” , “p” , ve “v” harflerini söyleyebiliyorsanız kendinizde vantrolog yeteneğinin olduğunu düşünebilirsiniz. Sadece harflerin ve kelimelerin dudaklar hareket ettirilmeden konuşulması iyi bir vantrolog olduğu anlamına gelmez, kendi ses tonunuzdan farklı bir tonda, konuşma hızınızdan farklı bir hızda çıkarıyor olmanız gerekmektedir. Bu sayede sizden farklı birini konuşturma izlenimi verebilirsiniz. İşte tüm bu detaylar tabiî ki alınacak eğitimlerle daha da gelişecek ve genişleyecektir.

Okumak İster misiniz ?

Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ? Türk sanatlarının en önemlilerinden ve en güzellerinden olan ebru bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir