Adam Nasıl Olunur?

Adam Nasıl Olunur? Adamın kelime anlamı oldukça geniştir, bu sebeple tam bir tanım yapılamamakla birlikte kadın karşıtı veya cinsiyet olarak tanımlanabilir.

Adam olmak kelime anlamı dışında çok derin bir konudur; adam kelimesi anlaşıldığı anlamda: Prensip sahibi, uzun ve ağır dönemler atlatmış, hayatın zorluklarındangereken dersi çıkarmış, erdem sahibi, kendine ve çevresine saygısı olan, özdisiplin ve hayat disiplini olayını çözmüş kısacası hayata karşı farklı bir duruş edinmeyi başarmış kişi anlaşılabilir.

Adam olmak toplumda iki şekilde mümkündür; bazılarına göre doğuştan edinilmiştir, bazılarına göre ise sonradan; aile, çevre ve yaşananların sonucunda kazanılır.. Ancak baktığımızda ailede bu konuda örnek alınacak kimse olmamasına rağmen kendi kendini geliştirmeyi başarıp adam olmayı çok iyi başaran kişiler de yok değil.

Adam olmak bir başka deyişle; ahlak sahibi, nerede nasıl konuşması gerektiğini bilen, değerlerine sahip çıkan, tutarlı, deyimi yerindeyse düşmanının bile hakkını yiyemeyeceği yiğit kişidir diye tanımlamak bizce yanlış olmaz.

One comment

  1. vaaay, güzel yazı. bu bile var internette.Google a ne sorsam çıkıyo.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!