Anahtarcı – Çilingir Nasıl Olunur ?

Anahtarcı – Çilingir Nasıl Olunur ? Çilingir her türlü kapı, kasa, çekmece gibi yerlerin kilitlerini açma, anahtar yapma, bunların bakımı yapma gibi işleri yapan günümüzde dijital kilitlerin ortaya çıkmasıyla birlikte modernleşen bir meslek grubudur. Çilingir denince akla hemen evde unutulmuş anahtarlar sonucu kapıyı açtırdığımız kişiler akla gelse de yaptıkları işler bunlardan daha da çeşitlidir.

Çilingir olmak isteyen kişilerde olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar:

Çilingir en başta el becerisi iyi olan kişidir. Elini ve parmaklarını ustalıkla kullanmasını bilmelidir.
– Gözleri iyi görmelidir
– En önemlisi sorumluluk sahibi, sabıkası temiz kişiler olmalıdır. Zira en değerli şeyler kilitli kapıların ve kasaların arkasındadır.
Anahtarcı - Çilingir Nasıl Olunur?

– Mekanik aletlere karşı ilgili ve bilgili olmalıdır.

Çilingir ve anahtarcı olmak isteyen kişilerde olması gereken bu spesifik özelliklerden sonra çilingir nasıl olunur sorusuna da cevap verelim.

–  M.E.B Meslek edindirme kurslarında talebe bağlı olarak açılan anahtarcılık ve çilingirlik okulu ile gerekli ustalık sertifikası alınarak çilingir olunabilir. Eğitim süresi ilköğretim okulu mezunlarına 2 yıl, lise mezunlarına 1 yıldır. Eğitimde haftanın 4 günü pratik 1 günü teorik eğitimle devam eder. Görüldüğü gibi çilingir olmak kolay değildir. Çünkü çilingirlik sadece kilit açmak değildir. Ayrıca 176 saat ustalık eğitimine devam edenler veya 5 yıl bu işi yapanlar çilingir öğreticiliği sınavına katılırlar. Başarılı olanlar 40 saatlik iş pedagojisi kursunu alıp usta öğretici olabilirler.
– Ayrıca Türkiye iş Kurumu bünyesinde oluşturulan yine M.E.B. hocalarının eğitim verdiği kurslarda bulunmaktadır. Aynı şekilde buralardan da eğitim alınabilmektedir.
-Son olarak özel eğitim merkezlerinin verdiği eğitimlerde bulunmaktadır. Buralarda özellikle dijital kilit ve anahtarların açılması ve yapılması ağırlıklı olarak öğretilmektedir.

Çilingirlik eğitimini başarıyla tamamlamış olan adaylar kendi işlerini açabilir, büyük şirketlerde çalışabilmektedirler. Az da olsa devlette özellikle istihbarat veya askeriye gibi gizli birimlerde de çalışma imkanları bulunmaktadır.

2 comments

  1. Çilingir olmanın yaş sınrlaması varmı mesela emekliler bu işi yapabilirlermi sizin bir yönlendirmeniz olabilirmi bu konularda bilgilendiriseniz memnun olurum Teşekkür ederim.

  2. Bilgiler için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!