Redaktör Nasıl Olunur ?

Loading...

Redaktörlük hemen hemen tüm basın yayın kurum ve kuruluşlarında görev yapan yazım hatalarını düzeltme görevini yerine getiren bir meslek grubudur. Tüm yazılı medyada, internet sitelerinde, basım evlerinde çalışırlar. Ayrıca yabancı dilden çevrilen yazılı eserlerde yapılan çeviri hatalarını düzelten kişilere de redaktör denmektedir. Redaktörün yaptığı işe redaksiyon denmektedir.

İnce bir titizlik isteyen redaktörlere sadece özel sektörde değil kimi kamu kurumlarında da ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre redaktör nasıl olunur sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:
–   Redaktörler genelde Türk dili ve Edebiyatı veya Türkçe dil bilgisi eğitimi almış kişiler içinden seçilir. Bunun nedeni bu bölümlerden mezun olan kişilerin Türkçe dilbilgisine daha da hâkim olması ve imla yanlışlarını diğer kişilere göre daha da net görebilmesidir.
–   Redaktörlük işini yapacak kişilerin titiz olmaları gerekmektedir. Zira yayımlanan herhangi bir eser ya da yazılı medyada yapılan son kontrol redaktörün kontrolüdür.STOCKHOLM 20121024 TT:s redaktion vid Slussen i Stockholm. Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX / Kod 10080

Loading...

–   Yabancı dilden yapılan çeviri eserleri kontrol edecek redaktörlerin o dilleri ve gramerlerini iyi bilmesi gerekmektedir.
–   Düzeltmeleri yaparken özellikle çevirilerde konunun akışını değiştirmeden bu işi yapmalıdır.

Redaktörler meslek mükemmeliyetçiliğinin zirvesinde yaşayan kişilerdir. Bu nedenle normal yaşamlarında da her şeyi düzeltici mükemmelci kişiler olarak anılır ve bilinirler.

Loading...

Bunları da Okuyabilirsiniz

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur ?

Loading... Havacılık sektörü hemen hemen tüm çalışanları için oldukça yüksek gelir imkanı sunduğundan dolayı günümüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!