Redaktör Nasıl Olunur ?

Redaktör Nasıl Olunur ? Redaktörlük Nedir ? Redaktör maaşı ne kadar ? Redaktörlük hemen hemen tüm basın yayın kurum ve kuruluşlarında görev yapan yazım hatalarını düzeltme görevini yerine getiren bir meslek grubudur. Tüm yazılı medyada, internet sitelerinde, basım evlerinde çalışırlar. Ayrıca yabancı dilden çevrilen yazılı eserlerde yapılan çeviri hatalarını düzelten kişilere de redaktör denmektedir. Redaktörün yaptığı işe redaksiyon denmektedir.

İnce bir titizlik isteyen redaktörlere sadece özel sektörde değil kimi kamu kurumlarında da ihtiyaç duyulmaktadır. Buna göre redaktör nasıl olunur sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:-   Redaktörler genelde Türk dili ve Edebiyatı veya Türkçe dil bilgisi eğitimi almış kişiler içinden seçilir. Bunun nedeni bu bölümlerden mezun olan kişilerin Türkçe dilbilgisine daha da hâkim olması ve imla yanlışlarını diğer kişilere göre daha da net görebilmesidir.
–   Redaktörlük işini yapacak kişilerin titiz olmaları gerekmektedir. Zira yayımlanan herhangi bir eser ya da yazılı medyada yapılan son kontrol redaktörün kontrolüdür.Redaktör Nasıl Olunur ?

–   Yabancı dilden yapılan çeviri eserleri kontrol edecek redaktörlerin o dilleri ve gramerlerini iyi bilmesi gerekmektedir.
–   Düzeltmeleri yaparken özellikle çevirilerde konunun akışını değiştirmeden bu işi yapmalıdır.

Redaktörler meslek mükemmeliyetçiliğinin zirvesinde yaşayan kişilerdir. Bu nedenle normal yaşamlarında da her şeyi düzeltici mükemmelci kişiler olarak anılır ve bilinirler.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir