Ayak Mantarı Enfeksiyonu Nasıl Olunur ?

Ayak Mantarı Enfeksiyonu Nasıl Olunur ? Ayak Mantarı Nasıl Olur ? Öğrencilik dönemlerinde yurtlarda topluca kalanlar, amatör ya da profesyonel spor yapanlar ve askerlik yapanlar çok iyi bilir ki insanın başına hele ki yazın gelecek en korkunç şeylerden birisi ayak mantarı enfeksiyonudur. Peki, ayağımızda mantar nasıl oluşur?

Tıbbi adı Tinea Pedis olan ayak mantarı genelde genç ve erişkin erkeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık insanlardan insanlara, hayvanlardan insanlara, toprak yada sudan insanlara direk bulaşabilir. Bulaşma yolları ortak kullanılan duş zemini, terlik ya da ayakkabıdır. Yukarıda da örneğini verdiğimiz durumlardan birinde, ayağınız saatlerce kapalı kalıyorsa, ayağınız nemli ise, üst lik sıcaklık yüksek ise bu mantarın ayağa yerleşmesini daha da kolaylaştırır.

Örneğin bir hayvandan, bir su birikintisine bulaşan Tinea Pedis (ayakmantarı) bakterisi o su birikintisine bir insanın dokunması ile de bulaşabilir. Ayağa yerleştiği taktirde o şahsın giydiği çorap, ayakkabı, terlik bastığı zemin dahil olmak üzere her yere bulaşabilir.İlk kişide belki başlarda göstermeye bilir ama ayak nemli ve sıcak bir ortam gördüğünce ilk belirtilerini göstermeye başlayacaktır. Öbür yandan bulaştırdığı terliği giyen, ya da hamamda, spor kompleksinde aynı yere yalın ayak basan kişilere de bulaşmış olur.Ayak Mantarı Enfeksiyonu Nasıl Olunur ?Ayak mantarı ilk önce ayakta ve ayak parmakları arasında kepeklenme, kaşıntı, sulanma ile kendisini gösterir. İlk başlarda hafif seyredebilir. Ancak önem verilmezse ve ayrıca hala enfeksiyon kaynaklarından uzaklaşılmazsa daha da ağır duruma gelebilir. Kaşıdıkça kaşınması ve sonunda kanaması ayakta büyük acılara neden olabilir. Bir müddet sonra diğer ayakta da enfeksiyon görülmeye başlar ve ayak bileklerine kadar ilerleyebilir. Diğer mikroplar bu mantar zeminine bulaştığı taktirde, lenfanjit (yara bölgesinde zorlama şeklinde ağrı, genel sağlık bozukluğu) oluşabilir. Kan yolu ile beyne kadar giderse ölüm dâhil çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ayak mantarı enfeksiyonu ile karşılaşıldığında ilk yapılacak şey vakit kaybetmeden doktora gitmektir. Ekstra yapılması gerekenler; ayaklar muhakkak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır, çoraplar her gün değiştirilmeli banyo çıkışı ayaklar iyice kurulanmalıdır. Ayrıca mantar olabilecek yerlerde (sauna, hamam, spor kompleksi) yalın ayak dolaşılmamalıdır. Böylece ayak mantarından kurtulmak mümkün olabilir.

Okumak İster misiniz ?

Difteri Nasıl Olunur ?

Difteri Nasıl Olunur ? Günümüzde karma aşısıyla büyük oranda önlenmiş olan difteri corynebacterium diphteriae isimli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir