Snop Nasıl Olunur ?

Snop Nasıl Olunur ? Snop, çoğu zaman züppe olarak nitelendirilse de aslında anlamı çok geniş ve tüm dünyada oldukça yaygın bir durum.

Bizim anladığımız kadarıyla snopluk, statü kavramı ile birlikte ele alınması gereken bir kavram. Özellikle Alan de Botton’un Statü Endişesi kitabından esinlendiğimizi de belirtelim.

Snop dediğimiz kişi sürekli olarak toplumdaki üst sınıflara ve onların yaşam tarzlarına özenir ve onlara saygı gösterirken, madalyonun öteki yüzünde alt tabakaları aşağılayıcı bir tutum gösterir olduğunu da belirtelim.Aslında çevrenize ve hatta kendinize baktığınızda birçok snop özelliğini yakalayabilirsiniz. Snoplar sürekli olarak daha fazlasını ister ve doğanın düzeninin güçlünün zayıfı ezmesi çevresinde oluştuğu düşüncesine yakındırlar. Cloud Atlas filmindeki gibi biraz. Bu da tabi ileriki aşamalarda insanlıktan çıkmak gibi sonuçlar doğurur.

Günümüzdeki anlamıyla snopluk, ambalajın iyi olması, hayat standartlarının başkaları tarafından belirlendiğini göz ardı ederek artırılma isteği gibi faktörlerle de açıklanabilir.

Snop olmak için toplumdaki sınıfsal yapıları kabullenmek, kendi sınıfından olanlarla bir mücadeleye girerek, daha fazla mal varlığını bir başarı olarak görmek, beklentileri artırarak mutsuzluğun pençesine düşmek gibi özelliklere sahip olmak gerekir.

Snopluk küresel bir kavramdır ve modern çağ insanını çok iyi anlatır. Snoplar kıskançlığın pençesine düşmüştür hatta düşürülmüştür.

İngiliz kraliyet ailesinin yaşamı, ünlülerin magazin programlarındaki görüntüleri, zenginlerin başarı hikayeleri snopların en sevdiği şeylerdir ve bu şeyler snoplara belki de asla gerçekleştiremeyecekleri şeyler için umut aşılar. Kendi hayatlarını ve kendilerini tanımanın ve bunları kabullenmelerinin önünü kapatarak, toplumsal sınıfların oluşması için gereken bilinci sağlarlar. Snoplar ne kadar kazanırsa kazansın, nerede yaşarlarsa yaşasın, ne giyinirlerse giyinsinler, hep üst tabakadan olmak için çalışır, bunun hayalleriyle yaşar ve her insan gibi de bir gün ölürler.

Snoplar ihtiyacı olmadığı bir dolu alışveriş yaparlar sırf gösteriş olsun diye.

İçimizdeki snopun farkına varalım. Sonrası ise size kalmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!