Banker Nasıl Olunur ?

Banker Nedir ? Banker Kime Denir ? Banker Nasıl Olunur ? Her ne kadar Banker Bilo karakteriyle sinematize edilmiş ve zihinlerimizde yer etmiş olsa da, çok eski bir geçmişe sahip olan bankerlik tarih içersinde birçok tanımlara sahip olmuştur. “Nasıl Banker Olunuyor?” tarifini yapmadan önce, tarih içerisinde ve günümüzde bankerliğin ne olduğunu tanımlamak oldukça önemlidir.

İlk defa İtalya da ortaya çıkan bankerlik o dönemlerde tahta sıralarda görev yaparlarmış. O dönemdeki görevleri, getirilen para veya para benzeri yatırım araçlarının tartılması, ayar muayenesinin yapılması ve bu işlemler sonucunda istenilen diğer birim ile değiştirilmesi şeklindeydi. Yani ilk dönemlerde bankerlerin asıl görevleri para değiştirmek idi. İlerleyen dönemlerde bu görevlerinin yanında, başka şehirlere veya başka yerlere para göndermek için para almaya, emanet olarak para kabul etmeye ve borç para vermeye başlamışlardır. Görüldüğü gibi “ Banker Nasıl Olunur ? ” sorusuna tarih içinde değişik cevaplar verilebilmektedir. Tarih içinde çok büyük güçlere sahip olan bankerler, özellikle seçim kampanyalarında her iki tarafı da destekleyerek büyük güçler kazanmışlar ve birçok devlet görüşmelerinde yetkili kişiler olarak bulunmuşlardır.Banker Nasıl Olunur ?Türkiye’de ise çok daha yakın bir geçmişe sahip olan bankerlik özellikle 1970’li yıllarda görülmeye başlanmıştır. Banker Kastelli’yi hatırlayanlar olabilir o dönemde. 1980‘li yıllarda faiz uygulamalarında ki kanun değişiklikleri nedeni ile iyice önem kazanan bankerler bankalar ile büyük rekabete girmişlerdir. Ancak özellikle kanun düzenlemelerine uyamadıkları için birçok banker o dönemlerde iflas ederek kapanmıştır. Bankerlik günümüzde ki şekli itibarı ile bankalara benzemektedir. Kişilerin paralarını alarak işletirler ve karşılığında kişilere belli oranlarda faiz verirler. Elbette ki sadece para değil, para benzeri yatırım araçları da bu konunun dâhilindedir. Görüldüğü gibi banker olabilmek için öncelikle mevduat olarak toplanan para ve benzeri araçları uygun yerlerde işletebilmek gerekir. Çünkü toplanan mevduata verilen kar payını elde etmek için bu paranın çalıştırılması ve yatırıma dönüştürülmesi gerekmektedir.

Tarih içerisinde oldukça değişik ve önemli kademelerde yer edinen bankerlik, günümüzde özellikle Türkiye de eski popülerliğini kaybetmiştir. “ Banker Nasıl Olunur ? ” gibi bir soru sormadan önce para piyasası hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, yatırım araçları iyi belirlemek ve bu yatırım araçlarının gelir – risk dengesinin çok iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Bankerliğe başlamak için bulunduğunuz ülkedeki yasal düzenlemeleri oldukça derinlemesine incelemeniz gerekiyor.

Unutmadan söylemek gerekir ki işini bilen bir banker büyük paralar kazanır ve  bankerlerin kendi işlerinin patronu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Aslında zengin olmak ya da patron olmak kavramları farklı şeyler. Bununla ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz:

Zengin Nasıl Olunur ?

Patron Nasıl Olunur ?

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir