Zengin Nasıl Olunur ?

Zengin Nasıl Olunur ?  Arama motorlarında oldukça aranan bu sorunun cevabı için size bu yazıyı hazırladık, umarım faydalanırsınız. Günümüzde en çok sorulan sorulardan biri “nasıl zengin olurum ?” sorusu. Bir sorunun eğer çok cevabı varsa hiç cevabı yok diyebilir miyiz? Bu yorumlarınıza açık. Ayrıca bu birçokları için kritik olan soruya ancak genel geçer kabul görmüş, aynı zamanda yazar yorumu olacak aşağıdaki faktörlerle bakmak gerekiyor.

Zaman Yönetimi ve Zengin Olma Kavramı

Zengin olmak için önümüzdeki gerçek anlamda tek büyük engel zamanı yönetememek. Bu kadar. Yani büyüklerin dediği gibi “vakit nakittir” sözünü burada hatırlatıyoruz. Eğer bir zaman makineniz olsaydı geleceği görüp çok zengin de olabilirdiniz. Ama bu mümkün değil. Dolayısıyla bu engeli kaldırmak da mümkün değil. Ancak yaşadığımız zamana geniş bir çerçeveden bakarsak “doğru zaman” kavramını yakalayabiliriz.

Bir diğer önemli nokta hatta yine zaman zaman engel sayılabilecek konu, aynı anda birçok yerde bulunamayışımız.  Ancak bunu da şubeleşme yoluyla aşabiliriz. Yani karar açısından kısmen size bağımlı ama faaliyet açısından kısmen bağımsız işler yer-mekan sorununu azaltabiliyor. Tam bir örnek olmasa da franchise işletmeler “doğru yer” kavramını avantajlı olarak yaşayabiliyor.

Zengin Nasıl Olunur ?

Sermaye büyük faktör. Karl Marx’ın bahsettiği değişim değerini daha çok elinde tutan daha avantajlı başlıyor olaya. Ancak daha çok parası malı olan daha az zarar eder diye bir şey yok. Üstelik atalarımız azdan az çoktan çok gider de demişler.

Zengin Olma Yolunda Risk Yönetimi

Risk almak ayrıca incelenmesi gereken bir konu olmakla birlikte zengin olma yolunda doğru bir risk yönetimine ihtiyacınız olabilir. Yine örnek verelim. İki müşteriyle arka arkaya görüşme yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla ilk görüşmei daha kısa tutmanız avantajınıza. Ama neler olacağını yine de bilemezsiniz. İlk müşteri kararsızken ikinciyle randevunuz başlamak üzere. Buradaki risk önetiminiz artık tecrübeyle birlikte öngörülerinize kalmış.

Bir şeyler satmak mı? Zengin olmanın ana yolu bu değil.elbette loto zengini de olabilirsiniz, miras zengini de, bunlardan da bahsetmiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz gibi önemli olan geniş bir çerçeveden bakmak. Dolayısıyla burada anahtar kavram “Hizmet” olmalı. Eğer yaptığınız faaliyetler bir amaca ya da birilerine hizmet ediyorsa eyvallah. Hatta bunu kitlelere, bütün dünyaya(globalleşme) yayarsanız, işte o zaman zengin olmak artık sizin için zor değil demektir.

Network kurmak. Zengin olmanın bir diğer yolu da çalışma ağı kurup ana nehire akan ırmaklar oluşturmaktır. Daha fazla açıklama yapmaya gerek yok, titan saadet zinciri gibi işlerden bahsetmiyorum.

İnternetten Nasıl Zengin Olunur ?

İnternetten para kazanmak bir zengin olma yoluysa eğer, o zaman da facebook, twitter gibi küresel popüler işler yapmanız gerekiyor. NasılOlunur camiası olarak asla olamazsınız demiyoruz hiçbir konuda.

Uzmanlaşmak. Bir konuda uzmanlaşıp size ihtiyaç duyulması sizi direkt olarak zengin yapmaz ama yollar açabilir. Gerisi biraz şans biraz doğru yer-zaman olayı. Bunun için kişisel eğitim, kişisel gelişim üzerine de odaklanmanız gerekebilir. Uzmanlık konusuyla ilgili eğitimler alabilirsiniz.

Yatırım. Yatırım illa para demek değil. Zengin bir kocayla evlenmeye de yatırım yapabilirsiniz. Ancak yatırım aklın,  şansın ve sabrın çok ağır bastığı bir doğru yer zaman olayı. 5 bin liraya bir arsa alıp on yıl sonra 200 bine satmak doğru yatırımdır. Sonuçları için uzun zaman bekleyebilirsiniz .

Son dönemlerde ortaya çıkan küresel ekonomik kriz ile yatırımını kripto paraya yönlendiren bir çok insan kısa yoldan zengin olduğu gibi riskli bir yatırım aracı olan kripto para yüzünden tüm mal varlığını kaybeden bir çok insanda hayatına son verdi. Risk yönetimi ve uzmanlaşa bu alanda en önemli kriter olarak karşımızda.

Yetenek konusuna gelince…eğer belli bir yeteneğiniz varsa mutlaka üzerine çalışın. Nasılsa yetenekliyim demek sizi zengin yapmaz. O yeteneğin üzerine çok ama çok çalışırsanız belki yapar. Şöyle söyleyelim belli bir konuda yeteneğiniz olduğunu fark ettiyseniz, hala bu yazıyı okumak sizi kesinlikle zengin yapmaz, bu yazıyı kapatın ve hemen yeteneğinizi geliştirmeye ve göstermeye çalışın. Çoğu yeteneklerle dalga geçilir unutmayın, çünkü dalga geçenlerde o yeteneklerden yoktur.

Çok sorulan bir soru olduğu için cevaplamaya çalıştık, ama bunu bir bilimsel metin olarak görmeyin, bu sitedeki yazarların hiçbiri zengin değil unutmayın. Ayrıca zengin olma yolları hayal gücü kadar sınırlı neredeyse. Bildiğiniz başka şeyler mutlaka vardır. Üye olmadan bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Bu yazı da dahil internetteki bütün zırvaları boş verin ve kendinize inanın. Son olarak da şunu unutmayın:

“Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar”

M.Kemal ATATÜRK

3 comments

  1. çok düzgün yazı, teşekkür etmek istedim.

  2. İnternetten zengin olanların hikayeleri var, gerçekten internetten zengin olan birisiyle tanışan var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!