Defineci Nasıl Olunur ?

Defineci Nasıl Olunur ? Define çoğunlukla toprak altında kalmış eski zamanlara ait olabilmekle birlikte yeni olma niteliği de taşıyan maddi değeri olan her şeydir. Tabi sadece toprak altında kalan şeyler define olarak adlandırılamaz. Denizlerde ya da eski harabeliklerin taşları arasında da bulunabilmektedir. Defineci ise bu maddi değer taşıyan nesneleri çeşitli aletlerle ya da aletsiz arayan çıkaran bundan menfaat sağlayan kişilerdir. Yazının en başında şunu belirtelim ki Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre devletten izinsiz define aramak suçtur.

Definecilik çok eski zamanlardan bu yana süregelmiştir. Çünkü insanlık tarihi çok eski olduğundan dolayı insan elinden çıkma değerli metalarda en az insanlık tarihikadar eskidir. Eskiden daha çok çeşitli haritalar üzerinde yapılan çalışmalar sonucundan modern ekipmanlar kullanılmadan kazma kürekle yapılan definecilik günümüzde daha modern makine ve ekipmanlarla yapılmaktadır.

Defineci olmak için çeşitli metotların ve alet ekipmanların kullanılmasının bilinmesi gerekmektedir.  Bunları sırasıyla belirtelim:

Defineci Nasıl Olunur ?

Defineci olmak için bu konuda bilinçli olmak gerekmektedir. Yani definecilik işi devletten izin alınarak yapılmalıdır. İzin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı il müdürlüğüne verilen bir dilekçe ile alınır. Define aranacak yerin fotoğrafları eklenir gerekli bilgiler verilir. Kültür bakanlığı ile birlikte Gümrük, Maliye ve İçişleri bakanlığı temsilcileri kazıya iştirak ederler. İştirak edenlerin yevmiyelerini arayıcı karşılar. Aranılan arazi hazinenin ise bulunan definenin yarısı arayıcıya verilir. Arazi başkasına ait ise bulunanın yüzde kırkı arayıcıya, yüzde onu arazi sahibine verilir.

Definecinin tarih bilgisi iyi olmalıdır. Bu hedefe ulaşmasında önemli bir basamaktır.

– Özellikle Anadolu topraklarına kadim medeniyetler hazine ve defineler için kayalara veya benzer yerlere kalıcı manada işaretler bırakmışlardır. Bu daha çok sürgüne giden veya savaşa giden kişilerin geri döndüklerinde hazinelerini bulmaları içindir. Bu nedenle iyi bir defineci bu işaretlerin dilinden anlamalıdır. Bununla ilgili piyasada kitaplar bulunmaktadır.

– Define aramadaki en önemli ekipmanlar GPS, maden arama detektörüdür. Bir definecinin bunların kullanımını iyi bilmesi gerekir. İyi bilmek için de eğitimlerinin alınması önemlidir.

– Define bulunan yerden kimi zaman sondajla kimi zaman klasik kazma yöntemiyle meta çıkartılabilir. Bunun için definecinin dikkatli olması, tarihi eserlere zarar vermemesi ve güvenlik önlemini alması gerekir. Birçok defineci bu aşamada zarar görmüş veya başkalarına zarar vermiştir.

Ülkemizde çok yaygın olan defineciliğin altın kuralı zarar vermeden ve kanunlara uyarak bu işi yapmaktır. Çünkü toprak altından çıkartılan her tarihi madde bu ülkenin zenginliğidir.

2 comments

  1. define aramak istiyorum

  2. Tabiki devletten habersiz kazi yapmak suctur devletin kasasina baska nerden para girecek. Tarihteki insanlarin gomdugu dusurdugu paralar devletin mi ki el koyuyor. Neden duzgun bir yasa cikarilmiyor defineearamak serbest olsa insanlar bulduklarini devlete satsa boylece yurt disina gizlice giden tarihi eserler olmazdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!