Hipnoterapist Nasıl Olunur?

Hipnoterapi geçmişten günümüze gelmiş bir terapi yöntemidir. Hep merak edilen ise “Hipnoterapist Nasıl Olunur?”sorusunun cevabıdır. Amerikan sinemasında bol bol örneğini gördüğümüz gibi hemen hemen her insanın bir avukatının yanında bir terapisti de var. Şimdilerde buna yaşam koçu gibi ilgili çekici isimlerde veriliyor. Bizde yeni yeni insanlarımız bir hipnoterapiste gitme ihtiyacını hissediyor. Gelecek yıllarla beraber psikolog, terapist ve hipnoterapist gibi mesleklere ihtiyaç artacaktır.Hipnoterapist ne iş yapar ?
Hipnoterapist; depresyon, stres, endişe, bağımlılık ve benzeri çok geniş bir alanda sıkıntı yaşayan insanlara yardımcı olur. Hipnoterapistler kendilerine başvuranları (başvuru sahipleri her zaman hasta olmak zorunda değildirler)  bir trans durumuna sokarak sıkıntılarından kurtarmaya çalışırlar.

* Hipnoterapistlerin yardım etmeye çalıştığı durumlar çoğunlukla alkol – uyuşturucu bağımlılığı, değişik korkular (fobi) yeme bozuklukları, panik ataklar, uykusuzluk, öz güven eksikliği gibi konulardır.
* Hipnoterapist öncelikle kişinin şikayetinin arka planını iyi tesbit eder, o ana kadarki tedavi sürecini ve kullandığı ilaçların kayıtlarını inceler ve çoğunlukla en azından birkaç seans sürebilecek bir tedaviye başlar.Hipnoterapist Nasıl Olunur ? Hipnoterapi Nedir ?

Hipnoterapistin çalışma çevresi nasıldır ?

* Rahat bir ofis veya hastane ortamında çevrenin gürültüsünden etkilenmeyecek iyi izole edilmiş bir oda olabilir. Çoğunlukla şikayet sahiplerinin durumuna göre mesai saatleri esneklik gerektirmektedir.

Hipnoterapist Nasıl Olunur ? Hipnoterapist olmak için ne gerekir ?

  • Olağanüstü konuşma, sohbet ve ikna kabiliyeti
  • Hipnoterapist ünvanını bir sonraki şartı da sağlayan tıp doktorları, klinik psikolog , psikolog ünvanına sahip meslek sahipleri alabilir
  • 3 yıllık ihtisas (uzmanlık)
  • Derin fiziksel ve ruhi acı çeken şikayet sahipleriyle meşgul olurken bunlar yüzünden dengesini kaybetmeyecek kadar sağlam bir irade, denge ve iman
  • Derdi olan insanlara yardım etme iştiyakı
  • İnsanlarla rahat diyalog kurma
  • Şikayet sahipleriyle şahsi bağ kurmamayı gerektiren profesyonellik bir hipnoterapistin olmazsa olmaz özellikleridir.

Bu özelliklere sahip olan uzman kişiler hipnoterapi seansları düzenleyerek bu tedavi yöntemini ihtiyaç duyan hastalarda uygulayabilirler.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir