Yaşam Koçu Nasıl Olunur ?

Yaşam Koçu Nasıl Olunur ? Hepimizin yaşadığı hayattan sıkıldığı, zorlandığı, çekip gitmek istediği anlar oluyordur. Hayatın daha gri olduğu bu zamanlarda bazen kendi seçimlerimiz bazen başkalarının dayatmaları bazen de hayatın bize yaptığı güzellikler! sonucu çözümsüz kaldığımızı hissederiz. Böyle durumlar için moral vermeyi, enerji depolamayı, yol göstermeyi iş edinmiş arkadaşlarımız, yakın dostlarımız, aile büyüklerimiz mutlaka çıkar. Bir de tam da böyle durumlar için eğitim almış ve bu işi profesyonelce yapan birtakım meslek grupları var. İşte yaşam koçluğu da bunlardan biri.Yaşam koçu denildiğinde boylu poslu, kocaman dağ gibi, vursan yere yıkılmaz kimseler geliyor gözümüzün önüne. Büyük ihtimalle, İngilizcesi olan “coach” tan Türkçeye yaptığımız çeviriden kaynaklanıyor bu durum. Aslında yapılan iş itibariyle rehber ya da başka bir ifade daha anlamlı olabilirmiş ama artık dilimize yerleşen yerleşti. Tabi ki yaşam koçu olmak için güçlü bir fizik gerekli değil. Tek yapmanız gereken bu konularda eğitim veren eğitim kuruluşlarını araştırmak.  Bu eğitim kurumlarından yaşam koçluğu programını başarı ile tamamlayanlar Yaşam Koçluğu Yetiştirme Sertifikası’na sahip oluyorlar. Yaşam koçluğunun da türleri var; NLP yaşam koçluğu, kuantum yaşam koçluğu, vb. Yani bu alan çok yeni olmasına rağmen ülkemizde, gelişmeleri çok hızlı.

Yaşam koçluğu bireylerin sorunlarına kendilerinin çözüm bulmalarına yardımcı olacak yolları gösterme işlevini gösteriyor. Yani al şu parayı, bana hemen bir çözüm ver durumu söz konusu değil. Öncelikle eğer bir yaşam koçundan faydalanmayı düşünüyorsanız bu hususu önemle dikkate almanızı; yok eğer bir yaşam koçu olmayı planlıyorsanız bu konuda danışanınızla birlikte bir çözüm yolculuğuna çıkacağınızı bilerek bu işe girmenizi öneririz. Dediğimiz gibi yaşam koçu sizin bugüne kadar sormanız gereken ama çeşitli nedenlerle bir türlü soramamış olduğunuz soruları size sordurmayı başarır. Hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirlemeniz konusunda size destek sağlar ve bunlara ulaşabilmenizi sağlayacak seçenekleri görmenize yardımcı olur. Sizin kendi yaşamınızın lideri olabilmeniz için üstünüzdeki ağırlıklardan kurtularak gerçek benliğinize dönmeniz için cesaretlendirir. Tüm bunları yaparken olabildiğince tarafsız, önyargısız davranır ve sizi anlamaya çalışır, yargılamaz. Cesaretlendirmek, destek olmak, odaklanmaya yardımcı olmak, hedef koymak için seçenek göstermek, başarmanızı sağlamak gibi ifadeler yaşam koçlarının mottolarıdır. Elbette yaşam koçları yoktan bir şey var etmezler, içinizdeki enerjiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olurlar.

Yaşam koçları ile genellikle haftada bir kere görüşmek ve bir kere de takip seansı yapmak normal prosedür olarak uygulanır. Bir yaşam koçu ile ortalama 6-9 ay arasında görüşmek önerilir çünkü birlikte geçirilen uzun vakitler kişiler arasındaki ilişkinin yakınlaşmasına hatta dostluğa dönüşmesine yol açarsa olayın profesyonelliğinden uzaklaşılacağı sonucu doğabilir.

Eğer siz de iyi iletişim kurabildiğinizi düşünüyorsanız, insanlar için bir şeyler yapma isteği duyuyorsanız ve kendi çalışma zamanlarınızı kendinizin belirleyebileceği bir iş yapmak istiyorsanız alacağınız sertifika ile yaşam koçu olabilir ve bu konuda faaliyet gösteren kuruluşlarda çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Ancak, tabi ki başarılı bir yaşam koçu olabilmek için yaşam koçuna ihtiyaç duymayacak bir mental duruma sahip olmak, iç enerjisi yüksek, dürüst ve güven veren, önyargılarından arınmayı başarabilmiş, egolarını dizginleyebilmiş, iç dengesini sağlamış über bir insan olmanız gerektiğini de bilin.

Yaşam koçu enflasyonunun yaşandığı bugünlerde piyasada her konuda olduğu gibi yaşam koçluğunu da ticarete döken kuruluşlar nedeniyle güvenimiz az, şüphelerimiz var olabilir. Ama talep olmayan yerden arz da çıkmıyor. Sonuçta modern zamanlar. İnsanın ihtiyaçları her gün değişiyor ve bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni hizmetler her zaman birilerinin aklına geliyor. Sizin aklınıza da daha iyisi gelene kadar bir seçenek olarak önünüzde duruversin. Hakkını verebilmek için de dünya örneklerini gözünüzün önünden ayırmayın, konuya ilişkin güncel gelişmelerden uzak durmayın.

Küllerinden yeniden doğan anka kuşunun hikayesini herkes sever… Siz de bu hikayenin kahramanı olarak yeniden başlayabilir küllerinizden doğabilirsiniz ve başka insanlara bu konuda yardımda bulunabilirsiniz.

Bu arada küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu bir yaşam koçu ile doğmamıştı. Sadece yeniden doğmayı istemişti. Bu sebeple yaşam koçluğu yapmak istiyorsanız size danışanlara farkınızı hissettirerek bunu başarmanız gerekmektedir.

Kimse farklı olmayanı tercih etmez, başarılı olan tercih edilir. Yaşam koçluğunda tercih edilmek için en önemli tercih referanslarınızdır.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

1 Yorum var

  1. Bu iyiymiş, kurslar pahalı olabilir mi gibi bir his var içimde 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir