Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?

“Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?” Sorusuna cevap vermeden önce anestezinin ne olduğu, nasıl yapıldığını bilmek, bu mesleği merak edenler ve bir meslek olarak yapmayı düşünenler için oldukça faydalı olacaktır.

Anestezi genel olarak  iki gruba ayrılır. Genel anestezi vücudun tamamının anestezik maddeler vasıtası ile yaşamsal fonksiyonları etkilemeden belirli süreler ile uyuşturulmasıdır. Genel anestezide bilinç kapalıdır, refleksler azalır ve kaslar gevşer.Lokal anestezi de ise sadece vücudun belli bir bölgesinin uyuşturulması söz konusudur. Bilinç kapalı değildir bu uygulama sırasında. İlk dönemlerde anestezi sadece ameliyat öncesi ağrıyı ortadan kaldırmak için uyuşturma amacı ile uygulansa da, günümüzde uygulama alanı genişlemiş ve ağrı tedavisi, yoğun bakım üniteleri ve kan bankaları anestezinin konusu içine dâhil olmuştur. “Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ? Sorusu sorulduğunda genellikle anestezi teknisyenliği ile karıştırılmaktadır.

Anestezi uzmanı olabilmek için öncelikle tıp fakültesi mezunu olmak gereklidir. Üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olduktan sonra yılda iki defa yapılan tıpta uzmanlık sınavına (TUS) katılarak bu bölümü tercih etmeniz ve sınavda gerekli puanı almanız durumunda anestezi öğrencisi olmuş olursunuz. 6 yıllık  tıp fakültesi eğitiminden sonra yaklaşık 4 senelik bir uzmanlık eğitimi almanız gereklidir. Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?Bu uzmanlık eğitimi boyunca anestezi asistanı olarak görev yaparsınız. Anestezi uzmanları hem ameliyathaneler hem de polikliniklerde görev yaparlar.  Hasta kişiler için ameliyat kararı verildikten sonra ameliyata girmeden önce bazı testlerden geçmeleri ve sonrasında sonuçları inceleyen anestezi uzmanlarının vereceği kararlara göre ameliyat yapılıp yapılmayacağı belirlenir. Anestezi uzmanının görevi sadece hastaları ameliyat öncesi uyutmak değildir. Ameliyat bitiminde belirli yöntemler ile hastayı uyandırmak da anestezi uzmanlarının görevleri arasındadır. Yoğun bakımdaki hastaların takibi ve gerekli durumlarda ilgili bölüm uzman doktorlarına haber verilmesi yine anestezi uzmanlarının görevleri arasında bulunmaktadır.

“Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur ?” Sorusuna verilen cevaplar ne kadar çeşitli olsa da, öncelikle üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir, bundan sonra tıpta uzmanlık sınavına (TUS) girilerek anestezi asistanı olarak göreve başlanılır, asistanlık dönemi ortalama 4 yıl kadar sürer ve başarı ile tamamlandığı taktirde sizde anestezi uzmanı olarak görev yapmaya başlarsınız.

İlerlemiş anestezi teknikleri sayesinde artık çok çeşitli uygulamalarla karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir ameliyatta hangi anestezi tekniğinin kullanılacağı konusunda çeşitli faktörleri değerlendirerek karar verme, öneride bulunma gibi görevleri olan Anestezi uzmanlığı da giderek önem kazanmıştır.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

2 Yorumlar

  1. Bu Sene Sağlık Meslek Lisesine Başlayacağım ve Yeni Düzenlemeyle Birlikte SML’de artık anestezi vs. bölümler yok sadece hemşire yard. ebe yard. Sağlık bakım teknisyenliği dalı var. Hangisini seçip anestezi uzmanı olabilirim ? hemşire bölümünden tıp fakültesine girmiş kişi ile sağlık bakım teknisyenliği vs. başka alandan girmiş kişide anestezi uzmanı olabiliyor mu ? yoksa anadolu mu okumalıyım ? umarım anlatabilmişimdir 😀

  2. puanıma yazık oldu şimdi özel bile almıyor.2 yıllık bölüm bölüm degildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir