İş Zekası Uzmanı Nasıl Olunur ?

İş Zekası Uzmanı Nasıl Olunur ? İş zekası uzmanı, kulağa ne kadar da karizmatik geliyor değil mi? Hem zekisiniz hem de uzmansınız .Pekala iş zekası uzmanı nedir,ne iş yapar, aslında hangi alanlarda uzmandır onlardan bahsedelim.

İş zekası birimleri, genellikle analiz edilmesi gereken çok fazla ham bilginin olduğu şirketlerde oluşturuluyor. Bu birimlerin çalışanlarına da İş Zekası Uzmanı adı veriyor. İş Zekası Uzmanları; müşteri bilgilerini derinlemesine inceler, değişik yöntemlerle müşterilerine ait verileri derleyerek farklı açılardan hazırladıkları raporlarla üst yönetimin pazarlama stratejileriyle ilgili kararlarına etki edip mevcut müşterileriyle çalışmanın devamlılığının yanı sıra yeni müşteri kazanımı açısından da büyük rol oynarlar.

İş zekası uzmanı bir kaç alanda çalışabiliyor piyasada. Öncesinde sadece finans konularında iş zekası uzmanı aranırken, son yıllarda bilişim sektörünün gelişmesiyle birlikte iş zekası uzmanları bilişim alanında da faaliyet göstermeye başlamıştır. Pekala bu alanlarda neler yapıyorlar da uzman olabiliyorlar.İş Zekası Uzmanı Nasıl Olunur ?

Finans konusunda uzman olan iş zekası uzmanları, şirketlerin gelecekte yapacakları yatırımlar konusunda fikir beyan etmede, yeni yatırım alanlarını konusunda, son yıllarda para değerlemede açılan farklı alanlar konusunda bilgi sahibidirler ve şirketin politikalarını bu doğrultuda yönlendirirler.

Bilişim sektöründe ise iş zekası uzmanı daha farklı konularda bilgi sahibidir. Veri tabanı tarafında SQL, yazılım ve yazılım geliştirme konularında C/C++, java, .net, matlab gibi yazılım programlarında, sistem geliştirme tarafında Microsoft, sanallaştırma konularında, network konularında ise firewall yönetimi, APT analizi, ağ güvenlik zafiyetleri gibi konularda oldukça bilgi sahibidirler ve bu konularda bulundukları kuruma bir yol çizerler. Çizdikleri yolda politikalar üreterek kurumlarının bu konuda gelişmesini sağlarlar. Politika boyunca karşılarına çıkan sorunlara çözüm ararlar ve bu çözümlerin geçici değil kalıcı çözümler olmasını sağlarlar.

İş zekası uzmanları alanlarında piyasada bulunan nadide kişilerden olacaklarından, tabi ki maaşları da iyidir. Genelde finans sektöründe çalışan iş zekası uzmanları günümüz koşullarında (2021 yılı verilerine göre) 8000-10.000 TL arası maaşlar alırken, bilişim sektöründe çalışan iş zekası uzmanlarının maaşları *50.000 TL’lere kadar çıkabilmektedir. (*2022 yılı verileri)

Genel olarak bir yerde iş zekası uzmanı olarak çalışmak için herhangi bir bölüm mezunu olmak gibi şartlar aranmaz. Asıl istenilen konuya hakim, kalıcı çözümler üretebilen, araştırma ve geliştirme konusunda tecrübeli, vizyonunu sürekli güncel tutan bireylerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!