İtalyan Vatandaşı Nasıl Olunur ?

İtalyan Vatandaşı Nasıl Olunur ? Genellikle, Türklere benzetilir İtalyanlar. Çok tartışmalı da olsa sonuçta iki Akdeniz ülkesi, belki de İbni Haldun’un dediği gibi iklimin insan üzerindeki etkilerinden olsa gerek benzer durumlara benzer reaksiyonlar gösterebilir Türk ve İtalyan insanı. Belki de bu yüzden adaptasyon açısından fazla sorun çekilmeyen yabancı ülkelerden birisi olarak gösterebiliriz.

Siz neden İtalyan vatandaşı olmak istiyorsunuz bilemeyiz tabi. Sanata olan ilginiz mi, muhteşem mutfağının etkisinde kaldığınız için mi, orada tanıştığınız güzel kızla evlenmek için mi yoksa yakışıklı erkekler ya da sadece işiniz yüzünden mi? Bunlar size kalmış, biz nasıl İtalyan vatandaşı olunur onu açıklayalım elimizden geldiğince:İlk olarak anne veya babanızdan birisi İtalyan ise eğer doğumunuzla birlikte İtalyan vatandaşı olabilirsiniz. Bu şartı sağlanmıyor ama doğumunuzdan yasalarca belirlenmiş reşit olma yaşına kadar İtalya’da yaşadıysanız yine İtalyan vatandaşı olabilirsiniz. Yine ebeveynlerin yerleşim ve vatandaşlık ile ilgili özel durumlarına göre büyük ebeveynlerin (büyükbaba gibi) İtalyan olmasına da bakılarak vatandaşlık verilmesi mümkün. Burada prosedür yoğunluğu var ancak dipnot olarak belirtmemiz gerekiyor.

Bu noktada jus sanguinis ve jus soli kurallarını okumakta fayda var. Genel olarak ilki uygulansa da özel durumlarda jus soli uygulamasına atıf yapılmış. Dolayısıyla doğum-vatandaşlık ilişkisini de kapsayan bu uygulamaların ne demek olduğuna internette çokça kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim en çok merak edilen konulardan biri evliliğe. Evlilik yoluyla İtalyan vatandaşı olmak kolay mı zor mu cevabını size bırakıyoruz:

27 Nisan 1983 tarihinden önce bir İtalyanla evlenen kadınlar İtalyan vatandaşı olabiliyorlar. Eğer, İtalya dışında erkek ya da kadın bir İtalyanla üç yıldır evliyseniz (eğer çocuk varsa yarıya inebiliyor süre) dilekçeyle başvuru hakkınız var. Eğer, İtalya’da yaşıyor ve 6 aylık evliyseniz de başvuru mümkün. Ama evlenirken dilekçenin ne zaman verilmesi gerektiğini elçiliğe sorun. Çünkü İtalyan dışişlerinin evliliğinizi onaylaması gerekecek.

Son olarak eğer sabıka kaydınız olmadan 10 yıldır İtalya’da yaşıyorsanız, burada kendinize yetecek bir gelir elde ediyorsanız(kanunlara uygun) başvuru yapabilirsiniz. Bu süre daha önce ne ailesinde ne kendisinde hiçbir İtalya ya da Avrupa Birliği geçmişi(doğum, ikamet, anne baba ya da onların anne babalarının ikameti ya da doğumları gibi) olmayanlar için. Bu istisnalar kanunla düzenlenmiş olup, bunların yanında İtalyan vatandaşlarının evlat edindiği kişiler de dahil söz konusu on yıl için indirimler bulunmakta.

İtalyan biriyle evliyseniz çifte vatandaşlık almanız da mümkün. Diğer çifte vatandaşlık durumları kanunla düzenlenmiş olmakla birlikte ebeveynlerin veya onların ebeveynlerinin İtalyan olması durumunda da mümkün.  1948’den sonra doğmuş olma şartı bulunmakta. Bunu da elçiliğe sorunuz.

İtalya vatandaşlık kanununu okuyarak konuya hakim olmak için önemli bir adım atmış olursunuz. Öğrendiğimiz kadarıyla başvurunuzun neticelenmesi biraz zaman alabilir. Sabırlı olmak gerek.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

4 Yorumlar

 1. abdulvahap çakçı

  slm ben a.vahap çakçı ben italyan vatandaşı olmak istiyorum, Türkiyede iş sıkıntısı, yaşama sıkıntısı var bir yardımcı olsanız memnun olurum

  • enrique okan scarpelli

   bende yarı italyanım ve italyada yaşıyorum babam yarı türk iş sıkıntısına gelince aynı sorun italyadada var bence türk ekonomisi çok iyi orada 2 yıl okudum sadece doğru adımlar atarak türkiyede ii kariyer yapılır bende türkiyey taşınmayı düşünüyorum

 2. Meraba benim esim italyan vatandasi ben nasil olabilirim on yildir italyadaydim uc cocukta var onlar baba olunca onlarda oldu bi ben alamadim

 3. merhaba,
  ben İtalya da doğum yaparsam çocuğum vatandaşlık hakkı kazanır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir