Restoratör Nasıl Olunur ?

 

Restoratör Nedir ? Restoratör Nasıl Olunur ? Birçok insanın hayatında belki hiç duymadığı bir meslek dalı olan restoratörlük özellikle tarih ve sanata ayrı bir değer veren batı ülkelerinde apayrı bir uzmanlık, önem verilen bir meslektir. Ülkemizde ise yeni yeni çalışma alanı bulan restoratörlük bir sanat yapıtını veya tarihsel olarak insanlığa mal olmuş nesneleri korumak, yıpranmış olanlarını gerektiği kadarıyla orijinal haline getirmek için çalışan yani bu eserleri restore eden kişidir.

Özellikle ülkemizde eski camilerin, tarihi kiliselerin sair tarihi ve sanatsal varlıkların devamını sürdürebilmeleri iyi birer restorasyon çalışması ilemümkündür.  Buradan hareketle restoratör nasıl olunur sorusuna geçebiliriz:

İlk önce restoratör olmanın prosedürel olmayan bazı gereklilikleri vardır. Bunlar:

  • Restoratör tarihe ve sanata ilgi duymalıdır. Nasıl ki bir doktorun anatomiye olan ilgisi mesleğinde daha başarılı olmasını sağlarsa restoratör de tarihi ve sanatsal nesnelere duyduğu ilgi kadar mesleğinde başarılı olabilir ve mesleğini severek yapabilir.
  • Restoratörlükte asıl olan bu nesneleri korumak, yıpranmış olanları olabildiğince ilk haline dönüştürebilmektir. Bu nedenle bir restoratör üzerinde çalıştığı tarihsel ve sanatsal nesneyi yapan gibi düşünmelidir. Aynı bakış açısını yakalamak burada çok önemlidir.
  • Restoratörlük ince bir el işi isteyen meslektir. Restoratörler sadece binalar veya heykeller üzerinde değil aynı zamanda kitap türü nesneler üzerinde de çalışır. Dolayısıyla bir kitabın yenilenmesinde el işçiliği ince ve titiz olmalıdır.
  • Bir restoratör tarihe, sanata, bilgiye, kültüre ve ülkesine karşı bir sorumluluğu olduğunu asla unutmamalıdır.

Peki, restoratör olmanın prosedürel özellikleri nelerdir?

  • Restoratör olmak için yapılacak şey önce lise mezunu olmaktır.
  • Bundan sonra iki yolla restoratör olunabilir. Birincisi iki yıllık Restorasyon ve Konservasyon bölümü okumaktır. Uludağ üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara üniversitesi ve birçok üniversitenin Meslek yüksekokullarına bağlı olan bir bölümdür.
  • İkinci yol ise dört yıllık Restorasyon ve Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, bölümlerinden mezun olmaktır. Başta İstanbul üniversitesi olmak üzere birçok üniversite de bulunan bu bölümlerde arkeoloji, sanat tarihi ağırlıklı teorik derslerin yanında %60 oranında da pratik dersler verilmektedir.

Buralardan mezun olan adaylar Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere belediyelerde ve özel sektörde çalışabilmektedir.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

1 Yorum var

  1. RESTORASYON MAĞDURU

    arkadaşlar 2013’te muğla sıtkı koçmana girdim 2015 te okul 3. sü olarak mezun oldum. emin olun internet linklerinde yazanların hepsi dalavere size bölümü bütün gerçekliğiyle anlatayım.ders hocaları hiç bir bilgiyi doğru düzgün öğretmiyor çini ve ahşap uygulama dersleri var. ama piyasada bunlar üzerine iş tutmuyosun (yani aşırı gereksiz) en önemli olan 3 ders restorasyon projesi, röleve, bilgisayar destekli tasarım. derse giricek hoca yok 🙂 bölüm başkanının tanıdık mimarı geliyor ve derste müzik açıp kendi özel işlerini derste yapıp bizi serbest bırakıyor şikayetler sonucu biz mezun olduktan sonra yeni hoca gelmiş sonunda, ama biz mağduruz şuan restorasyon adına ne biliyosun dediklerinde sadece gülüyorum. bu bölümü dgs yapıp mimarlığa geçicekseniz biçelmez kaftan ama yok ben piyasada çalışıcam diyosanız normal amele statüsündesiniz bütün işin kaymağını mimar ve mütahitler yer. sen orda şantiye sorumlususun en fazla oda asgari ücret maaş 🙂 şimdi bunu okuyanlar, e kardeşim sende kendini geliştir ihaleyi sen al diyor 🙂 öyle olmuyo işte senin imza yetkin yok bikere canım benim. sen orda vasıfsız elemansın. kamuya giricem diyosanız en son 2013 te 121 kişi alınmış. heryıl 2000 den fazla mezun olduğunu varsayın vay halimize 🙂 bir alternatif olarak mimarlık ofisine girirsin resto proj. değilde normal bina projesinde kendini geliştirirsin teknik ressam olarak piyasada iş bulursun. resto da kendini geliştirmek zor piyasada çok ezilmen gerekiyor hadi selametle 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir