Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ?

Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ? Kalite kontrol mühendisi fabrikatörler için olmazsa olmazken, çalışanlar için aksine olmasa da olurlar. Öncelikle şunu ayırt etmek gerekir; kalite kontrol mühendisi ve kontrol mühendisi aynı şey değildir. Kontrol mühendisi ya elektrik elektronik mühendisliğinin bir kolu olarak ya da otomasyon konusunda üniversitesi mezunu olarak çalışırlar. Kalite kontrol mühendisi ne iş yapar şimdi de ondan bahsedelim.Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ?

Kalite kontrol mühendisleri için fabrikanın bütünü önemlidir. Fabrikanın hijyen standartlarından tutun da, ürün standartları, işçi standartlarına kadar her türlü standart ve standardın denetimden kalite kontrol mühendisi sorumludur. Pekala nasıl kalite kontrol mühendisi olunur, fabrikalar kalite kontrol mühendisi alırken nelere dikkat ediyor ?Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur ?

Genelde yurt dışı üniversitelerinde QA-QC bölümü olarak bulunsa da, son yıllarda standartların öneminin artmasıyla birlikte ülkemizde de eğitimleri verilmeye başlamış ve bazı üniversiteler tarafından açılmıştır. Bölüme girebilmek için sayısal bölüm mezunu olmak önemlidir. Eskiden sözel ya da eşit ağırlık bölüm öğrencileri mühendislik tercih edemiyordu fakat günümüzde katsayılar kalktığı için böyle bir kısıtlama yok. Mezun olunca ya da eğitimleri alınca kalite kontrol mühendisi olursunuz fakat bir işe girebilmek için nelere sahip olmak gerekiyor?

Bir fabrikada ya da bir iş yerinde kalite kontrol mühendisi nasıl olunur bir de onu inceleyelim. ISO 9001 gibi toplam kalite yönetimi gibi standartları ezbere biliyor olmak ve uygulanışı konusunda tecrübeli olmak oldukça önemli. Sadece 9001 değil, o kadar çok ürün ve hizmet standardı bulunuyor ki aslında bilmesi ve öğrenmesi oldukça sıkıntılı. Ama genelde fabrikalarda en kritik olan standartlar karşınıza soru olarak gelir. ISO 9001, 14001, 18001, 27001, 50001 en çok karşınıza çıkacak standartlardır.

Okumak İster misiniz ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ?

Aktar Nasıl Olunur ? Aktar baharat, güzel koku, şifalı ve sağlığa faydalı bitkileri hazırlayıp satan kişidir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir