Samuray Nasıl Olunur ?

Samuray Nasıl Olunur ? Sanayi Devrimi’nden önce, hem de çok önce, henüz makinalar hayatımızı kontrol etmeye başlamamışken, ruh bedenden ve maddeden daha önemliyken, uzakdoğuda bugün bizim savunma sporu dediğimiz düşünce felsefelerinin yoğunlaştığı sıralarda o çağın modası feodal bir yönetim…Japonya.

Selçuklularda ve Osmanlılarda iltizam ve tımar sistemleri oluşmaya başladığı çağlarda Japonya’da üst bir askeri sınıf oluşmuştu , samuraylar.

Samuraylar ilk olarak ölüm korkusundan arınırlar. Bu da buşido felsefesinin temelidir. Günümüz balkon insanının anlayamayacağı derecede bir ölüm korkusundan arınmışlık. Tabi bu “yemişim ölümü alayına giderim” tarzı bir boşvermişlik düşüncesi değil. Feodal düzenin bir organı olduğu için samuraylar derebeylerine bağlıydılar. (Ayrıca paralı bir takım bağımsız samuraylar olduğunu da öğreniyoruz). Karşılığında geçimlerini derebeyleri sağlıyordu fakat herkes samuraylığa kabul edilmiyordu tabi ki.

O dönem savaşlarda samuraylar ve samuraylara bağlı savaşçılar, yetenekleri ve aldıkları öğretiler sayesinde bir çok alanda üstün konuma geldiler. Dönem savaşlarında kullanılabilecek bütün silahları kullanabilen Samuraylar eşyanın ruhuna inanırlardı. Kılıçlarına isimler verirlerdi.

Samuray Nasıl Olunur ?Samuray denilince ilk akla gelen eşya olan katana, zamanla ön plana çıkmış bir savaş aleti. Katananın dışında wakizashi gibi etkin kesici aletlerin de bulunduğu biliniyor. Samuralık resmi olarak 19. Yüzyılda sona erdi, ancak popülaritesi giderek arttı. Bu da hem gizemli olması hem de bir felsefeye dayandırılmış olmasından ötürüdür. Evet artık beklediğiniz sorunun cevabına geldik, Nasıl Samuray olunur?

Samuray olmak için ilk önce buşido felsefesi, düşünce sistemi üzerine yüzeysel olmayan araştırmalar yapmanız gerekir, buşidoya nüfuz ettikçe, her şeyin vurdu-kırdı olmadığı anlaşılacaktır. Kendinize hemen bir katana almayın, hatta hiç almaya da bilirsiniz, görsel şölen ancak sirklerde yapılır. Öncelikle samuray ustalarının (Miyamoto Musashi gibi) öğretilerine ulaşmaya çalışmak gerekiyor. Bu sırada zen düşüncesinden tutun da rahatlama tekniklerine kadar bir bilgi dağarcığı genişlemesi yaşanabilir.

Samuraylar için önemli ana iki durum var. Savaş dönemi ve savaş olmayan dönem. Bu dönemlerde neler yapılması gerektiği konusunda yüzyıllar boyunca güncellenen öğretiler var. Bunlara bakmak gerekiyor.

Sıra geldi ruhu olan eşyalara. Savaş silahları konusunda ustalaşmak çok çalışma gerektiren bir iş. Bu işte ustalaşmadan önce neden savaşılır, savunma neden yapılır bunları iyi bilmek ve kötü amaçlar için kullanıldığında samuray değil, sadece kötü bir ruh olduğunuzu özümsemek gerek diye düşünüyoruz. Çünkü günümüzde hala devam eden aikido, samuraylara dayanır.

Ruh ve beden bütünlüğünde ,silahlar konusunda ustalaştıktan sonra (biliyoruz ki çoğunuz katana kullanmak istiyor) artık mert bir savaşçının dışında mert bir insan olmak için de gelişmeye ömür boyu devam ediyoruz.

Ülkemizde samuray düşüncesiyle ilgili sağlıklı ve ayrıntılı bilgilere ulaşmak için aikido kursları ya da aikido kulüpleri ile aikido öğreticileriyle temasa geçebilirsiniz.

Aikidocu Nasıl Olunur maddesini okumak için: http://www.nasilolunur.net/aikidocu-aikidoka-nasil-olunur.html

“Keskin sirke küpüne zarar…”

Türk atasözü

Okumak İster misiniz ?

Spor Spikeri Nasıl Olunur ?

Spor Spikeri Nasıl Olunur ?

Spor Spikeri Nasıl Olunur ? Öncelikle yazımıza spiker nedir , spiker kime denir onu tanımlayarak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir