UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Nasıl Olunur ?

UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Nasıl Olunur ? Şampiyonlar ligi futbolun zirvesi diyebileceğimiz zorlukta maçların oynandığı bir turnuva. Turnuva bir sezon boyunca sürüyor ve UEFA’ya kayıtlı ülkelerin gönderdiği takımlarla düzenleniyor. Bu takımlar kendi liglerinde bir önceki sezon şampiyon olmuş, üst sıralarda yer almış takımlar. Turnuva her sezon yapılıyor. Eski adı Şampiyon Kulüpler Kupasıydı.

Şampiyon Kulüpler kupası çift maçlı eleme sistemi ile yapılıyordu. Final serisini kazanan takım şampiyon oluyordu. Sonraları final tek maç üzerinden yapıldı ve bu Şampiyonlar Liginde aynen uygulanmakta.

Ancak, şampiyonlar ligini lig yapan kısım turnuvanın tüm takımlarını izleyebileceğimiz grup elemeleri. Bir zamanlar iki aşamalı grup sistemi uygulanıyorken, daha sonra tekrar tek aşamalı sisteme geçilmiştir. Burada dört takımdan oluşan gruplarda çift maçlı lig usülü maçlar oynanıyor ve ilk ikiye giren takımlar bir üst tura geçiyor.

Şampiyonlar liginde takım sayısı 32. Bu takımlar çift maçlı eleme usulü uygulanan ön eleme serileri ile belirleniyor. Ön eleme oynayacak takımlar UEFA kontenjan ve puanlarına göre belirleniyor. Geçmiş yıllardaki(son beş yıl) başarılar önemliydi. Uefaya üye ülkeler ülke puanı sıralamasına göre her sene değişen sayıda takım gönderebiliyorlar.

Şampiyonlar ligi grup sayısı 8. Grup aşamasından sonra ise 16 takım ine çift maçlı eleme sistemiyle mücadeleye devam ediyor. Daha sonra çeyrek final ve yarı final müsabakaları var.

Şampiyonlar Ligi Finali’nin yapılacağı yer ve stad ise sezon başlamadan belirleniyor. Belirlenmiş UEFA ülkelerinden birinde olan bu yerde yapılan tek maç ile şampiyon belirleniyor. Klasik uzatma ve penaltı atışları beraberlik durumlarında uygulanıyor.

Şampiyonlar liginde bir zamanlar olsa da artık altın gol uygulaması yok. Ayrıca üçüncülük maçı da yapılmıyor.

Şampiyonlar Ligi finalinin Avrupa dışında bir ülkede yapılması ise pekala mümkün. Örneğin Kazakistan, İsrail gibi ülkeler Avrupa Kıtası’nda yer almasalar da UEFA’ya kayıtlı ülkelerdir.

Şampiyonlar Ligi para ödülü ise turnuvanın, futbolun zirvesi olduğunu kanıtlarcasına yüksek meblalarda seyretmektedir. Pastadan pay alabilmek için turnuvaya katılmak yeterlidir. Daha sonra alınan puan, geçilen tur gibi aşamalarla da ödüller artmaktadır. Resmi sponsorlar  oldukça önem veriyor olmalılar bu konuya.

Not: UEFA Şampiyonlar Ligi müziği İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak seslendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!