Subay Nasıl Olunur ?

Subay Nasıl Olunur ?Subay olmak, vatanı milleti için çarpışmak, vatana millete karşı olan kişilerin canını yakmak çoğu Türk gencinin hayalidir. Pekala subay olmak için ne gibi yollardan geçmek gerekiyor, hangi okulları bitirmek gerekiyor, ne gibi eğitimler alınıyor bunlardan bahsedelim.

Subaylar, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak yetişen, iyi eğitimli savaşçılardır desek hiç de yanlış bir ifade olmaz. Subayların rütbelerini ve rütbe sıralarını aşağıdan yukarıya şöyle bir sıralayalım:Subay Nasıl Olunur ?

Teğmen-3 yıl
Üsteğmen- 6 yıl
Yüzbaşı- 6 yıl
Binbaşı- 6 yıl
Yarbay- 3 yıl
Albay- Emekli ya da general olana kadar
Tuğgeneral
Tümgeneral
Korgeneral
Orgeneral

Gördüğünüz gibi subaylık aslında genel bir kavram. Hep duyduğumuz rütbeler aslında subay kavramının altında yer alan rütbeler.

5 türlü subay olma şekli vardır diyebiliriz.

1. Askeri liseleri kazanarak, ardından harp okullarına devam ederek olabileceğiniz subay olma yolu. 5 yıl askeri lisenin ardından, kuvvetinize yani kara, hava, deniz kuvvetine bağlı olarak okuyacağınız 4 yıllık harp okulundan mezun olunca subay olabilirsiniz.

2. Askeri lise okumadan direk harp okullarına girerek ve 4 yılın sonunda mezun olarak da subay olabilirsiniz.

3. Askerliğini yedek subay yani asteğmen olarak yaptıktan sonra ihtiyaca binaen size silahlı kuvvetlerde kalma şansının tanınması olayıdır. Biliyorsunuz yedek subaylık sadece üniversite mezunlarına verilir.

4. Bir diğer ihtimal ise herhangi bir üniversitede herhangi bir bölümü bitirmeyi müteakip silahlı kuvvetler subay alımına başvurarak olur. Bu başvuru sonucunda 3 ila 6 ay arasında değişen SUTASAK kursu sonucunda başarılı olanlar subay olabilir.

5. Son ihtimal ise önce astsubay olmak ardından da subaylık sınavlarına girerek başarılı olma sonucunda gerçekleşir.

Bu aşamaları bitirenler rütbelerine teğmen rütbesinden başlarlar. Üsteğmenlikte üç seneyi bitiren subaylar akademi sınavına yani kurmaylık sınavına girmeye 6 yıl süreyle hak kazanırlar. Ardından ise harp akademilerinde 2 yıllık bir eğitim alırlar, başarılı olan subayların general olma yolu açılır. Aksi taktirde subay olsanız da generalliğe yükselme ihtimaliniz neredeyse sıfırdır.

Subay nasıl olunur, sizlere kısa bir şekilde özetlemeye çalıştık, inşallah bilgilerimiz yeterli olmuştur. Anlayamadığınız ya da merak ettiğiniz konuları yorum yaparak sorabilirsiniz.
İsteyenler sitemizde yer alan astubay nasıl olunur adlı yazımızı da okuyabilirler.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir