Vampir Nasıl Olunur ?

Vampir Nasıl Olunur ? NasilOlunur.Net heyecan verici konular kuşağından hepinize merhaba. Vampirler gerçekten var mı, efsane mi yoksa gerçek mi gibi konulara değinelim birazda.

İlk olarak vampirler gerçekten var mı sorusuna bakalım. Vampirler gerçekten yaşamış olsaydı herhalde birkaç kanıt bırakırlardı denilebilir. Ancak vampirlik aslında yarı gerçek yarı efsane diyebiliriz. Çünkü vampir efsanesini destekleyen bilimsel bulgular Porfiria hastalığına işaret etmiş. Ancak bu iddia da çoğunlukla çürütülmüş. Ortaçağ Balkan dünyasında popülerleşmeye başlamış bir efsane olduğu fikri ise göğsüne kazık çakılmış iskeletlerin Bulgaristan’da bulunmasıyla biraz daha taraftar kazanıyor.Aslında zombie, vampir gibi yaratıkların zihinde oluşması biraz da hayalgücü ve sonraki hayatla ilgili olsa da bir efsanenin popülerleşmesi onu değişik şekillerde yıllar ötesine taşıyabiliyor. Vampirliğe benzer efsaneler Ortadoğu başta olmak üzere binlerce yıldır mevcut.

Vampir Nasıl Olunur ?

Asıl popülerlikse Bram Stoker’in “Dracula” isimli romanıyla vbaşlıyor ve günümüzde hala alacakaranlık: Twilight gibi edebi eserlerde konu ediliyor. Aslında bu biraz da karşılıklı bir arz talep durumu. Yani vampir ya da zombi hikayeleri her zaman ilgi çekiyor ve çektikçe de herhangi bir sanat dalında kullanılarak bize sunulabiliyor.

 

Bilimin henüz bugünkü aşamalara ulaşmadığı ve efsanelerin korku duygusuyla prim yaptığı günlerde cadılık efsaneleriyle birbirlerine karışmış olan bir konu vampirlik. Belki de birkaç yağmacının evlere saldığı korku, belki bazı şakacılar efsanenin somut örneklerini ortaya koymuş olabilirler. Belki de bugün bilinmeyen bir hastalık kana susamışlık deyimini günümüze kadar getiren bir durum ortaya çıkarmıştır belli mi olur.

Bu karmaşık bilgiler arasında vampir nasıl olunur sorusunun cevabını bulmak da zor. Zorlama bir şekilde takma dişlerle birilerine dadanmak da kimseyi vampir yapmaz. Vampirlik felsefesi diye bir şey de yoktur. Edinilen bilgi denilen şeyler çoğunlukla edebi kaynaklardır. Çünkü, gerçek bir vampir ya da ona dair düşülmüş somut bir not tarihte yoktur maalesef. Cadılık inancı gibi tarihe gömülmüş gibi görünse de edebiyat dünyasında hala vampirler yaşamaktadır…

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Hacı Nasıl Olunur ?

Müslüman Hacı Nasıl Olunur ? Hac İslam’ın beş şartından birisidir. İlk insan Hz Âdem’den bu …

1 Yorum var

  1. eger vampirler hakkında gerçek bılgınız varsa daha doğrusu kanıt bana ulasın ve bılgınızı benımle paylasınnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir