Yemek Stilisti Nasıl Olunur ?

Yemek Stilisti Nasıl Olunur ? Gurmeliğe ve mutfak sanatlarına artan ilgi her geçen gün yeni bir mesleğin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yemek stilistliği de bunlardan biri. Hemen bıyık altından gülmeyin, bu işten para kazanan insanlar var. Önce tanımdan başlayalım, sonra bu işin eğitimi nasıl alınır, nerelerde çalışılır ona bakalım. Yemek stilistliğinde doğum fotoğrafçılığında olduğu gibi kamerayla çalışmanız gerekiyor. Ancak tek ihtiyacınız olan şey kamera değil. Yemek stilisti olabilmek için yemek pişirme tekniklerinden insan psikolojisine varana dek geniş bir yelpazede bilgi birikiminizin olması gerekiyor. Amaç  pişen yemeğin pişmenin etkisiyle oluşan görüntüsünü düzelterek, iştah açıcı ürünler oluşturmak. Yemek stilistleri yemeği pişirmeden sofrada tabağa konana kadarki her aşamada kameranın yiyecekleri canlı ve iştah açıcı göstermesini sağlıyor. Bunun içinde bir yandan fotoğrafçılık becerilerinden yararlanırken bir yandan da içindeki sanatçıyı ortaya çıkartarak güzel bir kompozisyon kuruyor, tabaktaki sebzeleri tek tek yerleştiriyor, gerektiğinde zımbalıyor hatta bazen yetinmiyor eline fırçayı alıp yiyecekleri dahi boyuyor.

Yemek Stilisti Nasıl Olunur ?Televizyonda ya da basılı yayınlarda gördüğünüz pilavın içinden pırıl pırıl parlayan bezelyelerin neden siz yaptığınızda parlamadığını şimdi daha iyi anladığınızı umuyoruz. Yemek pişince içindeki malzemelerin pörsümesi, renginin soluklaşması iyi bir görüntü sunmada rastlanan sorunlardan biri, özellikle kamera ve fotoğraf çekimlerinde. Yine iştah açıcı yiyeceklerin bir araya gelmesiyle oluşan muhteşem bir tabak sizi bir anda acıktırabilir ya da o yiyeceği canınızın çekmesine neden olabilir. Velhasıl kelam pazarlama burnunu mutfağa sokalı beri yeni yeni çıkan icatlara bir de yemek stilistliği eklendi diyebiliriz.  Yemek yapmayı ve yemeği görsel bir şölene dönüştüren bu meslek için bol miktarda yaratıcılık, mutfak bilgisi, özen, fotoğraf tecrübesi ve sabır en başta gerekli olan özelliklerden. İstenilen görüntüyü yakalamak saatlerinizi alabilir, masa düzenini bilirseniz hangi bardağın hangi sırada duracağını zorlanmadan belirleyebilirsiniz , yemek pişirme tekniklerini bilirseniz hangi malzemenin daha iyi görüntü vereceğini bilirsiniz ya da yaratıcılığınız yoksa görsel şölen görsel bir iç bulantısına dönüşebilir gibi.

Yemek stilistliği için henüz herhangi bir okul mevcut değil. Ancak bazı özel kurslar yemek stilistliği ya da food designing adı altında eğitimler vermekte. Bu konuda internette birkaç Türkçe kaynak bulabilirsiniz ancak yabancı kaynaklar daha çok işinizi görebilir. Yemek stilistliği henüz yeni yeni gelişmekte olan bir meslek olduğundan çok kaynağa ulaşamamanız da olası, belirtelim. Ancak bu işi kafaya koyduysanız önce fotoğrafçılık konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Mutfakla ilgili de gerekli altyapıyı sağladıktan sonra iş yaratıcılığınıza ve girişimciliğinize kalmış.

Fotoğrafçılık hakkında daha detaylı bilgi için:

Profesyonel Fotoğrafçı Nasıl Olunur  ? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir