Yazılımcı Nasıl Olunur ?

Yazılımcı Nasıl Olunur ? Her şeyden önce iyi ve gelecekte size birçok ufuklar açabilecek bir OOP(Nesne tabanlı programlama) dil secimi çok önemli. Seçtiğiniz dilde yeterince kaynak, doküman olması önemli. Seçtiğiniz dil değişime açık, teknolojiye hızlı ayak uydurabilen bir yapıda olmalı. Eğer böyle bir dil seçip bu dilde uzmanlaşmaya başlarsanız, zaten teknolojiler sizi hedeflerinize sürükleyecektir.İyi bir programcı olmanın temeli zannediyoruz ki nesneye yönelik programlama teknikleriyle içiçe olmaktan geçiyor. Tasarım şablonları (design pattern) artık bir dilde uzmanlaşmaya baslarken daha iyi nasıl kodlarım, nasıl daha kaliteli proje yazarım gibi sorulara cevaplarda yardımcı oluyor.Sertifikalar, diplomalar, katılım belgeleri kesinlikle iyi bir programcı olmak için şart olmayan şeyler (tabi ki belgeler önemlidir !). Örneğin Java sertifikaları alsanız bile iyi bir java programcısı değilseniz, bu sizin gelişiminizde çok etkili olmayacaktır.

Sürekli araştırma yapan, yaptığı çalışmalardan asla yılmayan, bildiği ile yetinmeyen, çalışkan bir programcı iyi programcıdır.

Refactoring konularına hakim, prensipleri uygulayabilen programcı iyi bir programcıdır.  Daha bunun gibi birçok özellik eklenebilir ama paylaşılan ilk 3 maddeyi uygulayabilen bir kişi, iyi bir programcı adayıdır.

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olunur?

Önemli olan istek, hırs ve azim. Bunlar varsa, yazılımcı olmak için kendinize küçük bir test yapmanız gerekiyor. Üstelik bu testi yapmak için de eski parayla milyarlarca, yeni parayla binlerce lira vermenize gerek yok. Tek yapmanız gereken başlamak istediğiniz programlama veya uygulama dilinin kitabını alıp okumaya ve uygulamaya başlamak. Şayet okuduğunuzu anlayabiliyor ve uygulayabiliyorsanız, gayet güzel! Şayet okuduğunuzu anlayamıyor, küçük uygulamalar geliştirirken dahi kitabı açıp bakma ihtiyacı hissediyorsanız, bu durumda sizden yazılımcı olur mu tartışılır. Nitekim yazılımcı olacak kişi “sürekli okumalı” ve “kendi kendine öğrenebilme yeteneği”ne sahip olmalıdır. Siz bugün kursa gider bir şeyler öğrendiğinizi zannedersiniz, ama 1 yıl sonra enkaz olursunuz çünkü teknoloji gelişmiştir. Her gelişmede de kursa gidip para dökmek, küçük bir servet harcamak demektir. İşte test bu kadar basit! Şayet ille de kursa gideceğim diyorsanız İngilizce kursuna gidin çünkü bu işin “official” dili İngilizce. Hem hayatınıza yabancı dil katmış olursunuz hem de bundan sonraki kariyerinizde (yazılımcı olmak) önünüz bayağı açılır.

-Alıntıdır.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir