Nasıl Anjin Olunur ? | NasilOlunur.Net
Anasayfa » Sağlık » Anjin Nasıl Olunur ?

Anjin Nasıl Olunur ?

5-15 yaş grubunda çok rastlanan anjin hastalığı kendi yaptığı ziyandan çok, vücudun başka yerlerinde çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar (komplikasyonlar, iltihaplar) sebebiyle oldukça önemlidir. Orta yaşta çok görülmez.

Belirtileri: bademcikler kırmızımtırak şiş, kıvrımları arasında cerahat toplanma, yutkunma güçlüğü, boğazda şiddetli ağrı, 39 – 40 dereceye varan ateş, kol ve bacaklarda ağrılar belli başlı belirtileridir. Eğer tedavi edilmezse böbrek iltihabına, özellikle kız çocuklarında ateşli romatizmaya, toplardamar iltihaplarına dönüşebilir.Anjinin oluşma nedeni yediğimiz gıdaların ve ağzımızdan soluduğumuz havanın, ayrıca hasta insanların havaya karışan mikroplu tükürük damlacıklarının ve bu damlacıkların içinde bulunan yüzlerce mikrobun solunum esnasında boğaza takılarak bademciklere veya “Farinks” ismi verilen boğazın yanarka duvarına yerleşmesi ve burayı iltihaplandırmasıdır. Anjine neden olan asıl mikrop grubu Hemolitik streptokoktur.

Bu rahatsızlığa yakalananların vakit geçirilmeden doktora gitmesi ve özellikle yatak istirahatleri ile ılık sıvılar alması gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

error: Content is protected !!