Gezgin ( Seyyah ) Nasıl Olunur ?

Loading...

“Gezgin olunmaz doğulur” doğru bir ifadedir. Eğer geziden zevk almıyorsanız kendinizi fazla zorlamanın da bir gereği yoktur. Ama  içinizde bir Evliya Çelebi ruhu varsa, sınırlı gelirle sınırsız gibi görünen dünya güzelliklerini –belki yakın gelecekte uzayı da buna katabiliriz- en güzel bir şekilde nasıl seyredebiliriz diyorsanız doğru yerdesiniz. 

gezgin-nasil-olunur

Loading...
  Gezgin Nasıl olunur maddeler halinde açıklamaya çalışalım;

 • İyi bir gezgin olmanın birinci şartı maceracı olmaktır. Plan iyidir hayatımızı güzelleştirir ve kolaylaştırır ama aynı zamanda sınırlandırır. Seyyah olmanın zevkine varmak için az biraz –yemektedi tuz kadar- maceracılığa açık kapı bırakmanız elzemdir.
 • Gelişen turizm endüstrisiyle beraber insanların nereleri nasıl gezeceği önceden belirlenip, dayatılıyor. Kırabildiğiniz kadar kalıpları kırın. Tamam Çin’e gittiğiniz zaman Çin seddini, Kamboçya’ya gittiğiniz zaman Angkor Wat’ı mutlaka gezin ama herkesin gittiği yolu izlemeniz gerekmez, değişik bir yol bulun ve iz bırakın.
 • Mümkün olduğu kadar o ülkenin vatandaşlarıyla iletişime geçin. Sorular sorun, kültürü tanımaya gayret edin. Sonradan internet üzerinden devam ettirilebilecek arkadaşlıklar kurun. İnsanlarla sohbet edin. Bir tur rehberinin kalıpları içinde kalmayın.
 • Tur otobüsüyle kendinizi sınırlandırmayın. Otobüs, tren ve bisiklet başta olmak üzere bütün alternatif ulaşım vasıtalarını deneyin.
 • Aynı destinasyonu daha önce gezmiş arkadaşlarınızın ve blog yazarlarının tecrübelerinden istifade edin.
 • Gezdiğiniz yerden sevdiklenize posta kartı göndermeyi ihmal etmeyin.
 • Problemlere takılıp kalmayın. Güzel düşünün ve hayatınızdan lezzet alın. Bardağın dolu tarafı sizi mutlu etsin.
 • Güzellikleri takdir edin. Oranın insanının kendisini iyi hissetmesi için iltifatlarınızı sınırlamayın. Güzellikleri biraz abartmanın hiçbir zararı yoktur. En ufak bir güzellik için bile “eh bunun daha güzeli bizde de var” gibi absürd bir cümle kurmayın.
 • Her ülkede gezginleri yolunacak kaz gören bir güruh, bir taksici, bir satıcı vardır. Unutmayın ki bizde de bu çeşit insanlar yok değil. Bu güruhun içinizdeki gezgin ruhunu incitmesine müsaade etmeyin.
 • Lüks takıntınız olmasın. Beş yıldızlı oteller ve lokantalar yerine bir hamak ve gözleme ile yetinmesini bilin. Gökyüzü her ülkede ayrı güzeldir.
 • Tebessüm edin, sabırlı ve esnek olun.

Güzellikler paylaştıkça çoğalır.

Loading...

Bunları da Okuyabilirsiniz

Vantrolog Nasıl Olunur?

Loading... Vantrolog Latince bir kelime olup, kelime anlamı karından konuşmak olarak çevrilmektedir. Vantrilok olarak da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!