Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ?

Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ? Türk sanatlarının en önemlilerinden ve en güzellerinden olan ebru bir nevi süsleme sanatıdır. Tarihi çok eski olmakla birlikte 16.yy ait ebru eserleri halen Topkapı sarayında sergilenmektedir. Ebru yapan kişiye ebru ustası ya da ebru sanatçısı denmektedir. Ebruzen gibi ifadelerise son zamanlarda kullanılmaktadır. Bir zamanlar unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalı gibi görünse de günümüzde devlet ve özel sektöründe desteği ile yeniden canlanmış, birçok ebru kursu ve sergisi yapılmıştır.

Ebrunun kısaca yapılışı şu şekildedir. Temiz su kitre denilen bir bitkinin tozuyla boza kıvamına getirilir. Daha sonra bu su çinko veya tahta bir tekneye konulur. Su dikkatli bir şekilde ezilir. Bu arada kullanılacak boyalarda ezilerek hazırlanır ve içine sığır ödü katılır. Ödlü boyalar yavaş ve dikkatli bir şekilde suyun üzerine serpilmeye başlanılır. Boyanın içindeki öd miktarı oraya çıkacak şekil bakımından önemlidir. Daha sonra çeşitli şekiller oluşturulur. Ortaya çıkan bu desenler kağıdın üzerine işlemek için kağıt hava boşluğu bırakmayacak şekilde tekneye yatırılır. 10 sn gibi bir süre sonra kağıt alındığında çok güzel şekil ve desenler kağıda işlemiştir.Ebru Sanatçısı Nasıl Olunur ?Ebru sanatçısı olmak için birkaç yol mevcuttur:

–   Birincisi birçok sanat dalında olduğu gibi ebru sanatında da devletin desteği bulunmaktadır. M.E.B. bağlı Halk eğitim merkezlerinde ücretsiz ebru kursları bulunmaktadır. Bu tip kurslar özellikle bazı şehirlerde ciddi manada ilgi çektiğinden devamlı surette sürmektedir.
–   İkinci yol ise bazı belediyelerin açtığı meslek edindirme kursları (Ankara Büyükşehir Belediyesinin BELMEK kursu gibi) ile ebru sanatının öğretilmesidir. Bu kurslarda ücretsiz veya çok cüzi ücretler karşılı olmaktadırlar.
–   Son olarak özel teşebbüsün verdiği eğitimler ile de ebru sanatçısı olunabilmektedir. Son zamanlarda özellikle büyük şehirlerde sıkça açılan sanat evleri bu açığı kapatmaktadır. Bu tip kurslara devam ederek iyi bir ebru ustası olabilir hatta öğretici seviyesine çıkabilirsiniz.

Ebru gibi birçok Tarihi Türk sanatı geçmişten günümüze süregelmiştir. Bizim görevimiz bu sanat dallarını gelecek nesillere aktarmak ve günümüzde yaşatmaktır.

Okumak İster misiniz ?

X (Twitter) Fenomeni Nasıl Olunur ?

X (twitter) Fenomeni Nasıl Olunur ?  X (X (twitter), son zamanların en çılgın tüketim araçlarından …

4 comments

  1. merhaba ben 13 yaşındayım ve ebru kursuna gidiyorum ve ebru ögretmeni olmak istiyorum bunun için ismek in kurslarına mı gitmem lazım yoksa güzel sanatlar lisesini mi okumam lazım ?

  2. merhaba ben 13 yaşındayım ve ebru kursuna gidiyorum ve ebru ögretmeni olmak istiyorum bunun için ismek in kurslarına mı gitmem lazım yoksa güzel sanatlar lisesini mi okumam lazım ? bana cevap verir lütfen

    • Bu birazda nerede öğretmenlik yapmak istediğinize bağlı. Milli eğitim bakanlığına bağlı meslek edindirme kurslarında öğretmen olmak istiyorsanız yine Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu bir ebru kursundan alınmış sertifikanızın olması şarttır.

      • benim annem belmek kurslarından ebru eğitimi alıp yine belmekte ebru öğretmeni olmayı amaçlıyor. belmek kursunda öğretmen olmak için gidip sertifika alması yeterli midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir