Influencer Nasıl Olunur ?

Influencer Nasıl Olunur ? Evet telaffuzu bile oldukça zor olan ancak teknolojinin hayatımıza alışmadığımız kadar hızlı yerleşmesi ve günümüzün büyük kısmını meşgul etmeye başlaması sonrasında böyle terimlere kulak aşinalığımız olmaya başladı. Birçok kimsenin belki de daha önce duymadığı ama farkında olmadan hayatına aldığı kişilere “Influencer” adı veriliyor.Makalemizin giriş kısmının oldukça iddialı  olduğunun bizde farkındayız ama gerçek bu, farkında olmadan hayatımıza yerleşen kişiler var. Nasıl olduğunu şu şekilde özetleyebiliriz. Teknolojinin hızlı gelişimi ve bizlerin kolay adaptasyonu ile dijital medyada oldukça hızlı bir şekilde gelişiyor. İşte bu noktada influencerlar hayatımıza giriyor.

Yazımız hızla ilerliyor ancak hâlâ farkında olmadan hayatımıza giren infulancerlar kim ve nasıl influencer olunur anlatmaya başlayamadık. Çünkü bu konu kısa bir makalede anlatılabilecek bir durum değil, şayet influencer arkadaşların yıllık kazancının milyon dolarlar ile ifade edildiği dijital medyada oldukça konuşulan bir durum. Bu kadar iyi bir mesleği kısacık bir yazı ile anlatamazdık 🙂

Türkiye’de ve dünyada hızla gelişen sosyal medya mesleklerinin gelecekte de oldukça popüler olacağı hatta geleneksel mesleklerin yerine geçeceği dillendirilmeye başladı. Ülkemizde’ de üniversitelerde dahi öğretilen sosyal medya uzmanlığı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız oldukça işinize yarayacağını düşündüğümüz bir  rehber hazırladık. Geleceğin influencerı olmak, sosyal medya üzerinden kendi kitlenizi oluşturup dijital dünyadan para kazanmak için size oldukça önemli ipuçları vereceğiz. Influencer kime denir ?

Efendim, sosyal medya üzerinde takip ettiğiniz fenomen ismi de verilen ünlüler ve tanınmış kişiler  bu arkadaşlar oluyor. Görevleri sizleri rahatsız etmeden bir markanın bir ürünün size tanıtmak ve bilinçaltınızda marka aşinalığı oluşturmak. Bu işi yaparken bazı influencerlar işinin hakkını vererek oldukça profesyonel tanıtım yapabiliyorken bazıları eline yüzüne bulaştırıyor. Konumuz bu değil elbet ama reklamın iyisi kötüsü olmaz unutmayın!

Markalar için geçmişte de kullanılan bir yöntem ünlüler ile marka tanıtımı yapmak ama burada ki fark o ünlülerin hayatı hakkında geçmişte çok fazla bilgi sahibi değilken, bugün hangisinin nereye gittiğini, ne yediğini, neleri sevip sevmediğini, kiminle küs kiminle barışık olduğunu bile biliyoruz olmamız. Fiziki olarak hiç yakınınızda olmayan ama belki yakınınızdaki arkadaşınızın hayatından daha çok bilgi sahibi olduğunuz bu kişiler doğal bir samimiyet oluşturup güven kazanıyorlar. Konumuzu biraz daha net olarak açıklamak gerekirse; Influencer Nasıl Olunur ?Bugün, toplumda kabul görmüş ünlü kişilere ilaveten hayatımızda ki bilgisayar oyunlarını çok iyi oynayan bir lise öğrencisi, leziz yemek tarifleri hazırlayan bir ev hanımı veya gezdiği yerlerin video ve fotoğraflarını paylaşan bir gezgin (seyyah) sosyal medya hesapları sayesinde çok hızlı bir şekilde milyonlarca takipçiye ulaşıp, tüm dünyada tanınan bir internet ünlüsü yani influencer haline gelebilmektedir. Kısacası influencer olmak için televizyonlara çıkmaya artık pek ihtiyacınız yok. Influencer ne demek sorusu sanırız cevaplandı değil mi ?

Influencer Nasıl Olunur ?

İlk maddemiz kesinlikle influencer olmak gibi bir niyetiniz planınız hayaliniz varsa araştırmanızı oldukça geniş tutmalısınız, bu makalemiz gibi bir çok makaleyi en ince ayrıntısına kadar okumalı ve değerlendirmelisiniz.  Diğer maddeleri dünyaca tanınan influencerlarında tavsiyelerinden derleyerek hazırladık. Buyrunuz ;

 1. Herhangi bir alanınız olmak zorunda. Eğer şuana kadar bir uzmanlığınız yoksa bugün önce bu konuyu düşünüp alanınızda uzmanlaşarak, alanınızla ilgili paylaşımlar yapmalısınız.
 2. Amacınız sıradan bir sosyal medya ünlüsü olmak yerine takipçilerine fayda sunan ve markaların peşinden koştuğu bir influencer olmak olsun.
 3. Eğer alanınızda uzman olarak görülmek isterseniz, düzenli ve yararlı içerikler hazırlamalısınız. Öncelikle bol bol okuyun, gezin ve araştırın. Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek konularda özgün içerikler hazırlamanız, herkesten farklı olmanız gerekiyor!
 4. Paylaşım yapmaya başlamadan önce hangi sosyal medya ağında popüler olmak istiyorsanız o platformun içerik kurallarını öğrenin. Özellikle marka işbirlikleri yapmak istiyorsanız içerik pazarlaması hakkında da bilgi sahibi olun.
 5. Sosyal medyada takipçi kazanmak için kararlı olmalı ve organik bir büyüme için kendinize zaman vermelisiniz.
 6. Organik büyüme için en çok kullanılan yöntem takipçilerle birlikte yapılan etkinliklerdir. Paylaşımlarınızın altında sorular sorun. Mesela bir yemek resmi paylaştığınızda altına “Siz hangi yemeği seversiniz?” gibi bir soru sormak etkileşimi hızla artırmaktadır.
 7. Paylaşımlarınızla takipçilerinizi asla bunaltmamalı ve onlara istediklerini vermelisiniz. Farklı ve sıradışı paylaşımlarda bulunarak sabırlı olmalı ve sık paylaşımda bulunarak hesabınızı aktif tutmalısınız.
 8. Sosyal medyanın en önemli kurallarından biri de paylaşım düzeni. Düzenli olarak içerik üreterek influencer olabilirsiniz. Fakat düzensiz, arada sırada fotoğraflar paylaşarak sosyal medyada popüler olmanız neredeyse imkansız. Bu yüzden bir paylaşım planı yapmanız önemli.
 9. Kendinizin de bir marka olduğunuzu unutmamalısınız. Alanınıza uygun olmayan  takipçi kitlelelerinizin ilgisini çekmeyecek marka imajlarınıza uygun olmayan ve reklam tekliflerini kabul etmemelisiniz. Marka işbirliklerinde maddiyattan ziyade önceliğiniz takipçilerinize fayda sunmak olmalıdır.
 10. Sosyal medya kanallarında yapay olmanın, doğru olmadığını düşündüğünüz konulara doğru demenin ve paylaşımlarınızda dürüst olmamanın geri dönüşleri olumlu olmayacaktır. Eğer bir influencer olmak istiyorsanız, kendinize ve takipçilerinize her zaman gerçek ve dürüst olun.
 11. Tam bir influencer olmak için takipçilerinizle yüz yüze görüşebileceğiniz etkinliklere katılın. Aynı zamanda diğer influencer’larla ilişkinizi iyi tutun ve konuşma davetlerine olumlu yanıt vermeye çalışın.
 12. Kitlenizi genişletmek için diğer influencerlar ile etkileşimde kalmanızın, onların paylaşımlarına yorumlar yapıyor olmanızın yeni takipçiler kazandıracağını bilmelisiniz.

Lao Tzu’nun sevdiğimiz bir söz ile maddeleri bitirmek istiyorum;  “Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile küçük bir adımla başlar…”

Influencer olmak için elbette bu maddeler daha da uzayabilir. Biz sadece en kritik olanları ve bu yolda aklınızdan çıkarmamanız gerekenleri yazık. Bundan sonra  top sizde, size vermiş olduğumuz pasımızı gol yaptığınızda takipçilerinize nasilolunur.net’ten bahsederseniz seviniriz. Elbette alanınızda olmayan bir paylaşım olabiliriz belki ama ara sıra istisnaların dışında atacağınız adımlarında bu yolda size yardımcı olacağını bilmelisiniz.

Biz pek yukarıda yazdığımız şekilde hareket etmiyoruz ama belki takip etmek isterseniz bizim sosyal medya adreslerimiz şu şekilde,

İnstagram : https://www.instagram.com/nasilolunurnet_official/

Facebook : https://www.facebook.com/nasilolunurnet

Twitter  : https://twitter.com/nasilolunurnet

Başarılar.

Okumak İster misiniz ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ?

Sosyal Güvenlik Kurumunda Memur Nasıl Olunur ? 16 Mayıs 2006 tarihinde SSK, BAĞ-KUR ve Emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir