Kıl Kurdu Hastası Nasıl Olunur?

Genelde çocuklarda görülen, insan kalın bağırsağında hayatını devam ettiren bir parazit türünün ortaya çıkardığı rahatsızlıktır. Bu parazitin adı Enterobius vermicularis’tir. Ancak kıl kurdu bağırsak paraziti ile karıştırılmamalıdır.  Yerleştiği yerde 10.000 yumurta bırakır ve bıraktığı bu kütle çıplak gözle de görülebilir. Bu larvalar beyaz veya kremsi renktedir. Genelde ılıman iklimlerde ve çocuklarda sık görülür.

Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

– Geceleri olan makat kaşıntısı
– Huzursuzluk
– Uykusuzluk
– Yatağını ıslatma
– Kaşıntı sonucu makat bölgesinde oluşan yaralar
– Sabahları ağızdan salya akması

Kıl kurdu hastası nasıl olunur, bu hastalığa nasıl yakalanır sorusu ise şu şekilde cevap bulmaktadır:

– Bu hastalığın oluşması Enterobius vermicularis parazitinin ağız yoluyla insan vücuduna girmesi ve yumurtalarını bağırsaklara bırakması iledir. Bu yumurtalardan çıkan parazitler tekrar çiftleşir ve dişi parazit yumurtalarını makat bölgesine bırakır. Bir döngü halinde bağırsak ve makat bölgesi arasında mekik dokuyan ve çoğalan bu parazitler ciddi rahatsızlıklara neden olur.
– Enterobius vermicularis paraziti ise insan vücuduna tırnak yeme, hijyen eksikliği veya yetersiz el yıkama sonucu yerleşebilir.
– Ayrıca yumurtaların yerleştiği kıyafetler ya da yatak ve çarşaflar ile de bulaşabilmektedir.
– Bunun yanında kanalizasyon suyu ile sulanan meyve ve sebzelerin yıkanmadan tüketilmesi de bir diğer sebeptir.

Yukarıda ki belirtileri gerek kendilerinde gerekse çocuklarında gören kişiler vakit kaybetmeden bir uzmana görünmeli ve kişisel hijyen ve temizliğe aşırı önem göstermelidir.

Merak Edilenler:

Bunları da Okuyabilirsin.

Nefrit Nasıl Olunur ?

Nefrit bildiğimiz manasıyla böbrek iltihabıdır. Böbreklerde 2 milyon adet idrar üretimi yapan nefron bulunmaktadır. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!