Mülteci Nasıl Olunur ?

Mülteci Nasıl Olunur ? Sözlük anlamı olarak bir yere iltica eden, bir yere sığınmak üzere gitmek isteyen kişilere sığınmacı ya da mülteci denir. Bir yerden iltica etmek demek, o yerin şartlarında yaşamanın zor olduğu anlamına gelir. Son yıllarda özellikle Ortadoğu bölgesinde süregelen olaylardan dolayı iltica eden insanlar basın yayım araçlarıyla sürekli olarak gündemde.

Eğer mülteciler belirli alanlarda kendilerini geliştirmiş, kalifiye insanlardan oluşuyorsa zaten iltica ettikleri ülkeler kolay kolay buna hayır demezler demek oldukça iyimser bir ifade olur. Sonuç olarak siz ne kadar kalifiye olursanız olun bir mülteci olarak vasıfsız bir iş bulduğunuza sevinebilirsiniz. Belli şartlar altında bilim insanlığı, araştırma konularıyla ilgili olmak kaydıyla istisna olabilir.

Herhangi bir vasfı olmayan sığınmacı ya da mültecilerin işi daha da zordur. Bu tarz kişileri genelde ülkeler, nüfuslarına katmak, içlerine almak istemezler. Bu durumda da kendi ülkelerinde yaşamada bile zorlanan vatandaşlar illegal yani yasadışı yollarla diğer ülkelere gitmek zorunda kalırlar. Bunun içinde yasadışı bir çok yöntem bulunmaktadır.

Özellikle, Avrupa ve Amerika gibi denizle ulaşım sağlanabilen kıtalara deniz yoluyla bir çok illegal ulaşım yolu ile ilgili bilgiler artık haber bültenlerine dahi konu oluyor. Mültecileri illegal yollardan gitmek istdedikleri ülkelere götüren tacirleri de maalesef duymuşsunuzdur. Bu işi yapan kimselerin, mültecilerin sağlıklarını, canlarını düşünmeden bir feribot ya da gemi yardımıyla insanları başka ülkelere taşıdıklarını en azından televizyonlarda görmüşsünüzdür. Son yıllarda özellikle Suriye, Irak gibi hem siyasi hem de ekonomik olarak yıpranmış ülkelerden hem ülkemize hem de Avrupa’ya mülteci geçişi artmıştır. Avrupa’ya olan göçler esnasında Ege denizinde batan gemiler, feribotlar bir çok kişinin canına mal olmuştur.

Eğer alanınızda kalifiye bir personelseniz, böyle yasadışı faaliyetler tercih etmeye gerek kalmadan gerek iş başvurusu, gerek öğrencilik, gerekse göçmenlik yolu ile uluslararası birisi haline gelebilirsiniz.

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir