Albinizm Hastası Nasıl Olunur ?

Albinizm, derideki melanositlerin melanin pigmentini üretebilmeleri için gerekli olan tirosinaze (tyrosinase) enziminin eksikliğinin sonucu ortaya çıkan doğumsal bir hastalıktır. Bu hastalığa albinizm, hastalara ise albino denir.

Her 20.000 kişiden birinde bulunmaktadır. Albinizm de deride pigment (boya maddesi melanin) yoktur. Saçlar kar beyazdır. Gözün irisi pembe, tam ortadaki papilla kırmızıdır. Işıktan korkma bunlarda çok olur. Zeka ve fiziki bakımdan gerilik bu hastalığa eşlik edebilir. Bu rahatsızlığın tek bir nedeni bulunmaktadır.  Derinin boya hücreleri olan melanositlerin melanin boyasını üretememeleridir. Bir aminoasit olan tirozini melanine çeviren tirozinaz enziminin irsi yokluğundan kaynaklanır.Albinizm Hastalığı Nedir?

Deri ve gözlerin etkilendiği albinizm türüne “okülokütane (oculocutaneous) albinizm” denir.

Albinizm Tedavisi Var Mı?

Maalesef, albinizmin tamamen tedavisi yoktur. Albinizm tedavisi, genetik bir rahatsızlık olduğu için mevcut değildir.

Ancak, albinizmle yaşayan insanlar güneşe karşı daha fazla hassasiyet gösterdikleri için cilt kanseri riski taşırlar. Bu nedenle, güneşe karşı korunma çok önemlidir. Bu korunma yöntemleri şunları içerebilir:

  1. Güneş kremi kullanımı: Yüksek SPF içeren güneş kremleri kullanarak cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyun.
  2. Giysi ve şapka giyimi: Uzun kollu giysiler ve şapka takarak cildinizi güneşten koruyun.
  3. Güneş gözlüğü kullanımı: UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri kullanarak gözlerinizi koruyun.
  4. Dışarıda uzun süre kalma: Özellikle öğle saatlerinde güneşin en yoğun olduğu zamanda dışarıda uzun süre kalmamaya çalışın.

Albinizmle yaşayan kişilerin ayrıca göz doktorlarına düzenli olarak muayene olmaları önemlidir, çünkü albinizm gözlerde renkli kısım olan iris üzerindeki pigment eksikliği nedeniyle görme problemlerine yol açabilir. Gözlükler veya kontakt lensler görme sorunlarına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, albinizmin tamamen tedavisi yoktur, ancak güneşe karşı korunma önlemleri ve düzenli sağlık kontrolü albinizmle yaşayan kişilerin yaşam kalitesini artırabilir.

Tirozinaz enziminin üretilmesi için bir yol olmadığı için tedavisi yoktur. Ancak bu rahatsızlığa sahip kişilerin güneş ışığından kendilerini korumaları suretiyle hastalığın etkilerinden korunmuş olurlar.

Okumak İster misiniz ?

Difteri Nasıl Olunur ?

Difteri Nasıl Olunur ? Günümüzde karma aşısıyla büyük oranda önlenmiş olan difteri corynebacterium diphteriae isimli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir