Anemi Nasıl Olunur ?

Anemi Nasıl Olunur ? Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi alyuvarların içinde bulunan hemoglobin maddesinin toplam ağırlığının düşmesidir. Bu da, ya dolaşımdaki alyuvar sayısında veya alyuvarlardaki protein miktarındaki azalmanın işaretidir. Tek başına alyuvar sayısının normal olması anemi olmadığını göstermez. Alyuvar sayısı normal olduğu halde anemi olabilir ve bunun belirtilerini gösterir.

Belirtileri şunlardır: Dudaklar, göz kapaklarının iç kısımları, avuç içlerinde solukluk, çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlıktır. Anemi olma yolları çeşitlilik gösterir. Belli başlıcaları:

Anemi Nasıl Olunur ?–  Demir eksikliği
–  Alyuvar yapımının normalin altında oluşu
–  Alyuvar yıkımının ve kaybının normalden fazla olması
–  B12 vitamininin eksikliği
–  Folik asid eksikliği
–  Kemik iliğini istila eden habis hastalıklar (kanser hücreleri)
–  Kemik iliğini istila eden habis hastalıklar (kanser hücreleri)

Bunlardan bazıları doğuştan olabileceği gibi bazıları da sonradan dengesiz ve yetersiz beslenme veya sağlığına dikkat etmeme üzere oluşabilir.

Bu durumda hasta bir dahiliye uzmanına muayene olmalı, doktorun vereceği ilaçlar la tedavi olmalıdır. Bunun yanında demir, iyot ve B12 vitamini ağırlıklı besinler ve sebzeler tüketerek rahatsızlık tedavi edilebilir.

Okumak İster misiniz ?

Albinizm Hastası Nasıl Olunur ?

Albinizm, derideki melanositlerin melanin pigmentini üretebilmeleri için gerekli olan tirosinaze (tyrosinase) enziminin eksikliğinin sonucu ortaya çıkan doğumsal …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir