At Binicisi Nasıl Olunur ?

At Binicisi Nasıl Olunur ? Binicilik genel olarak ata ve kendisine zarar vermeden kullanma becerisidir. At biniciliğinin temelleri M.Ö 3000’lere kadar gittiği düşünülmektedir. Ata ilk binen ve atı ehlîleştirenlerin Türkler olduğu, ayrıca ilk eğer ve üzengi kullanımının da yine Türkler tarafından bulunduğu Çin kaynaklarında geçmektedir. Ayrıca savaşlarda süvari alayları kurularak atlar büyük hizmet etmişlerdir. Günümüzde ise at yarışlarında (jokey) veya hobi amacıyla at biniciliği yapılmaktadır. İstisnai olarak atlı polis birlikleri de bulunmaktadır.

At binicisi nasıl olunur sorusuna kesinlikle pratik eğitim iledir şeklinde cevap verilebilir. Ancak bunun yanında burada işin teorik kısmını da anlatacağız.

At Binicisi Nasıl Olunur ?

–   Ata binmenin ilk kuralı ata binmesini bilmektedir. Tabi başta da dediğimiz gibi bunun için pratik gereklidir. Unutulmamalıdır ki ata solundan binilir ve  binerken sol ayak üzengiye atılır ve ağırlık sol ayağa verilerek dizginden tutulup vücut atın üzerine (eyere) bırakılır.
–  Ata iyi bir oturuş sevk ve idare için çok önemlidir. Göğüs hafifçe öne eğik, baş dik, bel hafif çukur, bacaklar yere dik, dizler eyere yapışık olunmalıdır. Üzengiye sağlam basılmalı ve ayak topukları atın karnına bitişik olmalıdır.
–  Binici dizgin, ağırlık ve baldırları ile ata yön verir. Mesela sola dönüş yaparken binici ağırlığını sol yana verir. Kırbaç ve mahmuz yardımıyla da at istenilen yönde hareket ettirilir.

Ancak unutulmamalıdır ki gereksiz kırbaç ve mahmuz darbeleri atı huysuzlandırır.
Bunu pratik eğitimlerle pekiştirip iyi bir at binicisi olabilirsiniz.
Ata binerken dikkatli olunmalıdır. Gerekli kask ve koruyucu aparatlar kullanılmalıdır. Zira attan düşme sonucu birçok insan hayatını kaybetmiş ya da sakat kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!