Futbol Hakemi Nasıl Olunur ?

Futbol Hakemi Nasıl Olunur ? Söz konusu futbol oldu mu akan suların durduğu ülkemizde herhalde en zor mesleklerden biri de hakemlik olsa gerek. Aynı maçta taraftarların hem sevdiği, hem nefret ettiği, hem sinirlendiği, hem helal olsun övgülerine mazhar olduğu bu meslek sahipleri çoğunlukla polislerin nezaretinde ayrılır sahadan. Yine de futbolun heyecanı kalplerimizden eksik olmadığı için nasıl hakem olunduğu çok merak edilen konulardan biri olmayı başarıyor. Eskiden hakem olabilmek için aday hakemlik kursları açılırdı ama bu kurslar  kaldırıldı ve artık hakemliğe başlayabilmenin tek yolu Herkes İçin Futbol (HİF) hakemliği kursları.

Hakem olabilmek için öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi web sitesinde yer alan Herkes İçin Futbol yani HIF Hakemliği’ne  başvuru yapıyorsunuz. Bunun için sağlamanız gereken şartlar 18-55 yaş arası olmak, Sağlık Kurumundan hakemlik yapabileceğine ilişkin sağlık raporu almak, savcılıktan adli sicil bilgilerini gösterir belge almak, 18 yaşından küçükler için kaza-i rüşt veya anne ve baba muvafakatini almış olmak. Internet üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra ilinizde kurs açılmasını beklemeniz gerekiyor. Kurslar MHK ve FGM işbirliği ile belirlenen illerde açılıyor. Sizin ilinizde kurs açıldığında cep telefonunuza bir mesaj ve e-posta adresinize HiF Hakemliği e-öğrenme dersine girebilmeniz için kullanıcı adı ve şifresi yollanıyor. Verilecek online eğitimde futbol oyun kuralları öğretilerek eğitimden sonra online sınava tabi tutuluyorsunuz. 100 üzerinden 60 ve üstü alanlar illerde düzenlenen sınıf eğitimine çağırılıyor. Sınıf eğitimlerinde online eğitimde verilen futbol oyun kuralları derinlemesine öğretiliyor ve eğitimin sonunda yine sınava tabi tutuluyorsunuz. Bu sınavda da 100 üzerinden 60 ve üstü alanlar saha eğitimine davet edilerek bayrak ve düdük çalışmaları yaptırılıyor. Eğitimlerin tamamlanması ile birlikte ilinizde TFF HIF Hakemi oluyorsunuz ancak lisansınız olmuyor. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan hakemlerin atamaları İl Hakem Kurulları tarafından yapılıyor

.Futbol Hakemi Nasıl Olunur ?

HİF hakemi olduysanız ilinizde yapılan amatör ve özel turnuva maçlarında görev alabiliyorsunuz. Birtakım aşamaları geçerek FİFA hakemliğine kadar yükselme şansına sahipsiniz. Buna göre;

*En fazla 30 yaşında olan, en az iki yıl süre ile HİF hakemliği yapmış ve bu sürede en az 20 defa müsabaka yönetmiş HİF’ler erkekler için; 1.75 m, kadınlar içinse, 1.65 m.den kısa olmama, lise veya dengi mezun olma, 18-26 yaş arası olma, İl Hakemliği kursunu başarı ile tamamlama, resmi bir sağlık kurumundan hakemlik yapabileceğine dair sağlık raporu alma şartlarını taşırlarsa il hakemliğine başvurabilirler. Başvuru koşullarını taşıyanlardan en fazla 30 yaş olanlar ile en az 6 ay süreli saha denemelerini başarı ile tamamlayanlar İl Hakemi olabilir. İl hakemleri il düzeyinde resmi ve özel müsabakalarda görevlendirilir.
*En fazla 30 yaşında olan, en az 2 futbol sezonu aralıksız ve faal olarak il hakemliği yapmış ve en az 30 resmi amatör müsabakada yardımcı hakemlik yapmış olan il hakemleri sınavlarda ve fiziksel yeterlilik testlerinde başarılı olursa ve Bölgesel Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Klasman Yardımcı Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlarsa Klasman Yardımcı Hakemi olarak Süper Lig ve 1.lig dışındaki profesyonel ligler ile Türkiye Kupası Kademe müsabakalarında yardımcı hakem olarak görev alabilirler.

*En fazla 33 yaşında olan, en az 2 futbol sezonu aralıksız ve faal olarak il hakemliği yapmış ve en az 20 resmi amatör müsabakada hakemlik yapmış olan il hakemleri sınavlarda ve fiziksel yeterlilik testlerinde başarılı olursa ve Bölgesel Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Klasman Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlarsa Klasman Hakemi olarak Süper Lig ve 1.lig dışındaki profesyonel ligler ile Türkiye Kupası Kademe müsabakalarında hakem, tüm liglerde 4.hakem olarak görev alabilirler.

*En fazla 35 yaşında olan, en az 2 futbol sezonu aralıksız ve faal olarak ve en az 30 resmi profesyonel müsabakada klasman yardımcı hakemliği yapmış olan hakemleri sınavlarda ve fiziksel yeterlilik testlerinde başarılı olursa ve Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Üst Klasman Yardımcı Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlarsa Üst Klasman Yardımcı Hakemi olarak üst klasman hakemlere yardımcı hakem olabilirler.

*En fazla 36 yaşında olan, en az 2 futbol sezonu aralıksız ve faal olarak ve en az 30 resmi profesyonel 2.lig müsabakasında klasman hakemliği yapmış olan hakemleri sınavlarda ve fiziksel yeterlilik testlerinde başarılı olursa ve Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen Üst Klasman Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlarsa Üst Klasman Hakemi olarak TFF’nin düzenlediği tüm müsabakalarda görev alabilirler.

*İyi derecede İngilizce bildiğini belgeleyen, en fazla 35 yaşında olan ve en az 2 sezon Üst Klasman Yardımcı Hakemi olarak görev yapmış hakemler fiziksel yeterlilik testlerini başarıyla geçtikleri takdirde FİFA ve UEFA ile TFF tarafından düzenlenen müsabakalarda FİFA Yardımcı Hakemi olabilirler.

*İyi derecede İngilizce bildiğini belgeleyen, en fazla 38 yaşında olan ve en az 2 sezon Üst Klasman Hakemi olarak görev yapmış hakemler fiziksel yeterlilik testlerini başarıyla geçtikleri takdirde FİFA ve UEFA ile TFF tarafından düzenlenen müsabakalarda FİFA Hakemi olabilirler.

Hakem düdüğünü çalmak için fazla zaman kaybetmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!