İyi Yönetici Nasıl Olunur ?

İyi Yönetici Nasıl Olunur ? İyi yönetici olmak özünde iki temel gereklilik içerir. Bu gereklilikler karakteristik gereklilikler ve bilişsel gereklilikler olarak iki sınıf altında toplanılabilir. Bilişsel gereklilikler, yaptığınız iş ile ilgili meseleye vakıf olmanız anlamına gelmektedir. Bilgi birikim ve tecrübeniz ile bağlantılı çalıştığınız ekibinizdeki insanları doğru yönlendirmeniz ve takıldıkları noktalarda çözüm merkezi olabilmeniz kritik önemdedir. Eğer birlikte çalıştığınız kişiler açısından çözüm merkezi olarak algılanmıyorsanız, hakkınızda patronun ahbabı ya da her dönemin adamı gibi dedikodular çıktığında sakın şaşırmayınız.

İşiniz ile ilgili bilişsel gerekliliklerin yanı sıra diğer önemli gereklilik ise sizin karakteristik özelliklerinizin iyi bir yönetici olmanın gerektirdiği nitelikler ile örtüşmesidir. İşyerinizi düşünün, bazı insanlar çalıştıkları alanda her ne kadar uzman olurlarsa olsunlar, yönetici olmak gibi bir meziyete sahip olamayabilirler. Bu sadece kendi eksikliğinden de kaynaklanmaz. İnsanlar ile birlikte grup içerisinde çalışmanın gerekliklerinden kaynaklanır. Bizim toplumumuzda hiç kimse yanındaki masadan yükselerek başına yönetici olan kişiyi direk olarak yönetici olarak görmez hatta bildik hikayeler anlatılır; ben bunun burada acemilik dönemini bilirim, elinden hiçbir iş gelmezdi vs.

Yönetici olduğunuzda ilk mücadeleniz kendi ekibiniz ile olacaktır. Sizi defalarca sınayacaklar, bilgi birikim ve tecrübenizi ölçecekler, hata yaptığınızda gülecekler, kısacası süreç olağan faza geçene kadar ekibinizle hesaplaşmaya açık olmalısınız. Yönetici olma yolunda kendinizi bir takım özelliklerinizle fark edilir kılmanız ve bunu belli bir mütevazilik içinde yapmanız gerekmektedir. Kişilere iş konusunda yardımcı olma hususunda sabırlı davranınız ve gösterdiğiniz çabanın, emeğin taktir edildiğinden emin olunuz. İnsanların saygı duyduğu veya kullandığını düşündüğü kişi olmak arasında bir ince çizgi vardır. İyi bir yönetici olmanın gerektirdiği kişilik değerlerini aşağıda iyi bir yönetici olmanın gereklilikleri listesinde görebilirsiniz.İyi Yönetici Nasıl Olunur ?

•    Çalışılan iş ile ilgili uygun eğitime sahip olmak
•    Disiplinli ve çalışkan olmak
•    Mücadeleci olmak
•    Koordinasyon / Organizasyon becerisine sahip olmak
•    İleriyi görebilmek, günlük düşünmemek
•    Eleştiriye açık olmak
•    İnisiyatif kullanmak
•    En az bir yabancı dil bilmek (özellikle İngilizce çok geçerlidir)
•    Sorumluluk sahibi olmak
•    İnsan ilişkilerinin kuvvetli olması, sosyal olmak
•    Kurumsal anlamda temsiliyet yeteneğine vakıf olmak,
•    Problem çözme becerisine sahip olmak
•    Adil ve objektif olmak
•    Mukayese ve değerlendirme yetisinin güçlü olması
•    Hayal gücü ve son olarak empati yeteneği

Bu niteliklere sahip olmak hususunda kimileri kişisel gelişim kitapları okur, kimileri de yaşayarak öğrenmenin kalıcılığına inanır. Tüm bunları sıraladıktan sonra şunu açıkça ifade etmek gerekir. İnsan tüm gerçekliğini deneyimlerine ve seçimlerine borçludur. Diğer insanlar ile kıyaslandığınızda genetik anlamda bazı yetilerinizi kullanmada dezavantajlı olabilirsiniz. Kimileri için hayatta bazı işler daha kolay ilerliyor iken sizin çok daha fazla emek dökmeniz de gerekebilir. Tek yapmanız gereken hayal gücünüzü ve sabrınızı hayat ile sınamaktır. Kişisel gelişim kitaplarını okuyup özelliklede vücut dili üzerine bir sürü kitap ile kafanızı doldurmak bunları yapabileceğiniz anlamına gelmez. Sizi siz yapan kritik eşiklerde gösterdiğiniz tepkilerdir. Bunlar yaşamınızı güzelleştirir ya da durgunluk ve karamsarlık dolu bir yolun kapısını aralayabilir. Eğer çalıştığınız yerde en az üç yıl geçirip hala hayal gücünüzü kaybetmeden geleceğe doğru kurgu üretebiliyor ve ortamın ruhunu doğru okuyabiliyorsanız, iyi bir yönetici olacaksınız demektir.

Okumak İster misiniz ?

Romantik Nasıl Olunur ?

Romantik Nasıl Olunur ?Romantikliği ikiye ayıralım. İlk olarak bir sanat akımı olarak romantizm, sonra da …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir