Teknik Direktör Nasıl Olunur ?

Teknik Direktör Nasıl Olunur ? İlk olarak o PC başında saatlerinizi geçirdiğiniz menajerlik oyunlarında almış olduğunuz başarıların antrenörlük kariyerinize hiç bir etkisi olmadığını belirterek konuya başlamak istiyorum arkadaşım. (En azından prosedürlerde yok).

Futbolla resmi olarak bağı olmamış kişiler için, yaptığımız araştırmalara göre  “Türkiye’de teknik direktör olmak için” yapılması gereken ilk şey ne futbol oynamış olmak, ne futbol topunu hayatında görmüş olmak ne de Erman Toroğlu’nun oğlu olmak(kendisi eski komşumdur selam ederim); ülkemizde teknik direktörlük için ilk adım “İlk Yardım Sertifikası” almış olmak. Bu belgeyi Kızılay’dan(Ankaradaki Meydan değil Kurum olan) ya da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onay verilmiş bir kurumdan alabilmekteyiz.

Evet çok cabbar cevval, evin salonunda okulun bahçesinde, iş yerinde klavye başında, balkonda sigara içerken hayallerini kurduğunuz teknik direktörlüğün ilk aşaması bu. Daha sonra her ademoğlunda olan belgelerle birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’na kaydımızı yaptırıp “Grassroots Gönüllü Lider Kursu” na gidip sertifikamızı alıyoruz. Ancak bu eğitimi tamamlamak demek Premier Lig’de Fulham’ı çalıştıracağım demek değil. Bu sertifikanın sadece amatör futbol takımlarının bünyesinde çalışabileceğiniz anlamına geldiğini unutmayalım, unutturmayalım. Amatör futbol takımları için tek bir idari sorumlu ya da antrenör adı her neyse yeterli olmakta iken üst liglerde farklı uzmanlık alanlarında daha çok personel çalışma zorunluluğu var. Grassroots Gönüllü Liderlik Sertifikası ilk adım. Ancak bunu almak profesyonel müsabaka görevi alabilirsiniz demek değil. İlgili talimatta belirtildiği gibi kulüplerde organizasyon gibi çalışmalara 2 yıl çalışmak ya da daha önceden bir futbol geçmişi aranabiliyor.

Teknik Direktör Nasıl Olunur ?

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/0002012/TFF-Dokuman/Talimatlar/2012/Antrenor-Lisans-Kurslari-Talimati.pdf  Eklerini de okumayı unutmayın!

 

Peki üst ligler için ne yapmamız lazım Trapattoni kardeşim? Onlar içinde klasman klasman eğitimler var ve belli süreler içinde aldığın eğitimlerle sen yaşlanırken sertifikaların artıyor giderek bir Fuat Çapa olmaya başlıyorsun.

Şu linkten http://www.tff.org/default.aspx?pageID=1121  Türkiye Futbol Federasyonu eğitimleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

5 comments

  1. peki ortaokul mezunuyum suan ama lıseyı dişardan okuyorum antrenorluk kurslarına katılma durumum var mı

  2. Antrenörlük kursları gitmek istiyorum lise mezunuyum futbol hiç oynamadım

  3. Mehmet Şentürk

    benim amatör lisansım var ve bal liginde maç yönetiyorum önümüzdeki sene 3. ligde görev alıcam profosyenel lisansa itiyacım varmı tff ye başvurdum cevap gelmedi sizce profosyonel lisans alayımmı?

  4. Lise mezunuyum disardan universite okuyorum amator kaleci lisansim ve amator futbolcu lisansim oldu daha once amator kuluplerde futbol oynadim bu kursa katilmam icin yeterlimidir

  5. Ben turk vatandasi degilim Turkmenistanliyim. ona ragmen Turkiyede teknik direktorluk okuya bilirmiyim?
    cevabinizi bekliyorum! Lutfen!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!