Web Sitesi Sahibi Nasıl Olunur ?

Web Sitesi Sahibi Nasıl Olunur ? Web Sayfası Nasıl Açarım ? 2000’li yılların başında bir web sitesi sahibi olabilmek için en temel seviyede bile olsa HTML kod bilgisine sahip olmak gerekiyordu. Zamanla gelişen yazılım dilleri web sitelerini daha görsel hale getirdi, ayrıca gelişen programlama dilleri sayesinde web sitesi sahibi olabilmek için kod bilgisinede gerek kalmadı.

Tabii kendinize özgü bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız ya web programcılığını öğrenmelisiniz yada ücreti karşılığında bu işi profesyonelce yapan şirketlerle veya  freelance olarak çalışan yazılım uzmanları ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Tabii ki artık daha önceden de bahsettiğimiz gelişen programlama dilleri sayesinde kod bilgisi yada domain ve hosting masrafı dışında bir meblağ harcamadan da web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Web Sitesi Nasıl Açılır ?

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Açılır ?

Ücretsiz web sitesi sahibi nasıl olacağınızı anlatmaya başlamadan önce domain ve hosting terimlerinide açıklamamız gerekiyor sanki;  Domain nedir ? domain sizin web sitenizin alan adıdır. Biraz daha teknik açıklarsak internete bağlı her bilgisayarın kendine özel bir adresi vardır. Bu adresin adı İP adresidir. Ancak biz bunları bilmeyiz ve görmeyiz çünkü alan adları yani browsera yazdığımız web sitesi adresleri o İP adreslerine yönlendirilmiş durumdadır. Kısaca domain bizim web sitemizin adresidir. Mesela bizim domainimiz www.nasilolunur.net
Domain tamamsa birazda hosting nedir sorusunu cevaplamaya çalışalım. Domaini biraz uzun anlattık bunu kısaca şöyle özetleyelim. Hostingi bir bilgisayar olarak düşünebiliriz ama o bilgisayarın diskinde sınırlı bir alana sahip olabiliriz. Sizin web sitenizin dosyalarınızın depolandığı ve ip adresinizin (domain) yönlendirildiği bilgisayardır.

Domain ve Hosting alarak web sitenizi hazır web scriptleri ile kurabilirsiniz. Web scriptlerine örnek verecek olursak da wordpress, joomla, mybb vb. Elbette bunlar için birazcık olsun teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır.

Kardeşim benim hiçbir bilgim yok ama bir web sitem olsun derseniz de buun içinde çözümler hazır. Hatta tek kuruş harcamadan web sitesi sahibi olursunuz, bunlar içinde blogger.com yada wordpress.com adreslerini kullanabilirsiniz. Bu sistemler size adınız.blogger.com yada adınız.wordpress.com şeklinde bir alan adını verirler. Bu alan adını verdikleri yetmezmiş gibi birde size hazır bir şekilde kurulmuş web sitesi verirler. Tabii herkese aynı tasarımları sundukları için pek cazip gelmeyebilir öncelikle ama, internette bulabileceğiniz milyonlarca temayı kullanarak size özel bir web sitesinin sahibi olabilirsiniz. Ama en başında bu sistemlere üye olmanız gerekiyor, tabii üyeliğin ücretsiz olduğunuz söylemeye gerek bile duymuyoruz.

İşte bu kadar kolay ! Ama lütfen unutmayın bir heyecanla kurduğunuz web sitesi sanal ortamı çöplük haline getiren web sitelerine benzemesin, özgün içerikten mahrum bırakmayın sitenizi…

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

1 Yorum var

  1. internetten nasıl para kazanılır peki?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir