Çıkarcı Nasıl Olunur ?

Çıkarcı Nasıl Olunur ? Menfaatçi olarak da adlandırabileceğimiz çıkarcı, zihinlerde kendini düşünen gibi bir anlam ortaya çıkarmakta. Ancak, elbette şeytan ayrıntıda gizlidir. Dolayısıyla kendini düşünmek tek başına çıkarcı olmaya yetmez. Çünkü herkes kendini bir şekilde düşünür ve herkesin hayatı ve ilgileri önemlidir kendince.

Ama özellikle çevremizdeki menfaatçi olarak düşündüğümüz kişileri gözlemleyip bir takım ortak özelliklerini gayri-bilimsel olarak yazalım yorumlayalım.

İlk olarak menfaatçiler kendini düşünme boyutunda; “sadece” kendilerini düşünürler. Bir çoğu başkalarını düşünüyor, başkaları için duyarlı davrandıklarını göstermeye çalışıyorlarsa da, aslında dolaylı olarak yine bir menfaatleri, çıkarları olduğu için böyle davranıyorlardır. Machiavelli’nin koskoca kitabını(aslında o kadar kocaman değil) bir kenara bırakıp, “başarıya giden her yol mübahtır” cümlesiyle harekete geçerler. Bir menfaatçiye gidip başarıya giden her yol mübah mıdır derseniz, muhtemelen alacağınız cevap hayır olacaktır. Bu da çıkarcıların başka bir özelliğidir. Çok kolay yalan söyleyebilirler.

Bunun dışında bu yalanlara insanları inandırmak da büyük yetenekleri arasındadır. Zannediyoruz ki önce kendilerini de inandırmaktalar. Burada İngilizce çıkarcının karşılıklarından biri olan politician kelimesine değinmek gerekir. Menfaatçi bir anlamıyla da politiktir. Rekabete girmek zordur. Örneğin üçüncü bir insana, bir menfaatçiyle gidip kendinizi inandırma yarışına girerseniz muhtemelen menfaatçi kazanır. Burada sizi karalamasının ya da herhangi bir düzeyde rezil etmesinin vb. önemi yoktur. Önemli olan onun kazanmasıdır o kadar.

Ayrıca, herhangi bir olay karşısında çıkarcının belli tepkileri vardır. Bunlar:

-Her ne olursa olsun güçlünün tarafını tutmak
-Eğer birinci madde olmuyorsa güçlünün yerine geçme potansiyeli olanın tarafını tutmak
-Kesinlikle bir taraf tutmak
-Kesin olarak arkadan iş çevirmek. Kim ya da neyin arkasından olduğu veya sonuçlar önemli değildir.
-Gerekirse çıkarlarına uygun ve hedefe götürecek şekilde her türlü yalan,iftira, rezillik gibi şeyleri göze almakÇıkarcı Nasıl Olunur ?


-Gambazlamak, hatta gammazcılıkta ustalaşarak hayat felsefesi haline getirmek. Daha da önemlisi gammazlık,iftiracılık yaptığı kişiyi de ağına düşürmek, sanki çok ahlaklıymış gibi görünerek güven kazanmak.
-Mutlaka bir acınma hikayesi uydurmak ya da olan bir hikayeyi büyütmek. Ailevi problemler sıkca söylenir, çünkü aile özeldir ve çoğunlukla erişilemez. Buradan menfaat sağlamak.
-Sinirli stresli kalp krizine yatkın bir yapıya(A tipi karakter) sahip olmak. Bütün A tipi kişilikler böyle değildir, yanılmayın.
-En yakınını, tabiri caizse satabilmek, yarı yolda bırakabilmek.
-Duygusal olamamak ama, iyi duygusal taklidi yapmak. Bu taktikler bir örümcek ağına benzetilebilir.
-Şeref, haysiyet gibi kavramların içini boşaltıp, yerlerine yenilerini koymak. Yani yine şerefli olmak ama nasıl olmak

Menfaatçiler menfaat sağlayacaklarını düşündükleri kişilerin doğum günleri gibi özel günlerini kaçırmazlar. Her türlü organizasyonu tek başlarına halletmeye çalışır gözlerine girerler. Yalnız çoğunlukla enerjilerini menfaat uğruna harcadıkları için, yakınlarının özel günlerini unuturlar ya da görmezden gelirler. Eğer “duyarlı” davrandıkları kişiler menfaat kanallarını kapatır ya da menfaat fırsatı olmaktan çıkarlarsa onlarla ilgilenmeyi bırakırlar.

Çıkarcılık bir çok sanat dalında olduğu gibi var olan bir yeteneğin harmanlanması ile oluşur. Elbette bir çok ayrıntı özellik çıkarcıları belli eder ama biz burada genel olanlardan bahsetmeye çalıştık, katkılarınız olursa bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!