Gamsız Nasıl Olunur ?

Hayat sizi bunalttığında ya da her şeye karşı çok rahat olmak istediğinizde gamsız olmayı hayal etmişsinizdir. Gamsız Nasıl Olunur ? Ya da gerçekten gamsız olmak mümkün mü ?  Yıllardır süregelen hayat tarzlarımızı değiştirmek gibi bir şey mi, yoksa imkansız mı?

Öcelikle psikoloji bilimine baktığımızda çeşitli kişilik ve karakter tiplerinin belirlenmiş olduğunu görüyoruz. Biz burada Amerikalı bilim adamları Meyer Friedman ve Ray Rosenman’ın araştırmalarının ışığında ortaya çıkardıkları sonuç üzerinden gideceğiz.

A Tipi Kişilik, B Tipi Kişilik Kavramları Nedir ?

Bu bilim insanlarına göre iki farklı kişilik tipi mevcut ve biz bunlara A tipi kişilik ve B tipi kişilik diyoruz.  A tipi kişilik için genel olarak hızlı, hırslı, rekabetçi davranışları olan, aynı zamanda heyecanlı ve stresli olarak anlaşılabilecek bir kategori zihnimizde canlanıyor.

B tipi kişilik yapısını ise daha çok hayattan keyif alan, gerçekten dinlenebilen, yavaş ama sabırlı benzeri sıfatlarla anlayabileceğimiz şekilde tasvir etmişler.A tipi kişiliğin kalp rahatsızlıklarına diğerine göre daha çok yatkın olduğunu da çarpıcı bir sonuç olarak ortaya koymuşlar. Konuyla ilgili ayrıntıları Friedman ve Rosenman’nın araştırmalarından bulabilirsiniz. Biz burada kısaca bu araştırmanın ışığında gamsız olmak için ne yapmak gerekli bunu anlamaya çalışacağız. Tabi ki onlar gamsız tanımını yapmamışlar, gamsız tanımı aşağıda belirteceğimiz gibi daha geniş.

Gamsız Nasıl Olunur ?

Gamsız Nedir ? Gamsız Kime Denir ? Gamsız Nasıl Olunur ?

Gamsız olmak konusunda kilit kelimenin stres olduğu söylenebilir. Eğer stresle başa çıkma yöntemleri konusunda zayıfsanız gamsız olarak nitelendirilmeniz zor. TDK sözlükte “Olayları kendine dert etmeden geçiştiren, aldırış etmeyen, tasasız, vurdumduymaz” olarak tanımlanan gamsız tabi ki daha geniş bir kavram. Aslında siz stresi kontrol edebiliyorsunuz belki ama vurdumduymaz değilsinizdir. Ancak günümüzde çevresel uyaranların çokluğu vurdumduymaz olmanın da zorlaştığını düşündürebilir. Sonuçta iş stresi, haberler, sağlık sorunlarının giderek daha çok önem kazanması gibi durumlar var.

Gamsız olanın çok yaşayacağı, kargaların da bu yüzden ömrünün uzun olduğu gibi efsanelerin dışında, B tipi karakterin daha az sağlık sorunları yaşadığı ve eğer gamsız olunacaksa önce B tipi karakter olunması gerektiği düşünülebilir.

Bu durumda genel olarak sakin, rekabetten uzak, hırslarını kontrol edebilen ve çeşitli durumlar karşısında stres(kelime anlamı olarak baskı)  faktörlerini olmasa da stresi kontrol edebilen kişinin gamsızlığa daha yakın olduğu söylenebilir. Her şeyi kontrol edemeyeceğini keşfetmek önemli bir nokta.

Gamsızlığı bir boş vermişlik olarak düşünmüş olsaydık buraya pek bir şey yazmaya gerek kalmazdı. Çağımızda biraz stresle başa çıkabilen, hızlı ama karmaşık sonuçlar yerine yavaş ama verimli faaliyetler gerçekleştiren insanlara da artık gamsız diyoruz. Yine kelime anlamına gelecek olursak başında derdi olmama durumu anlaşılabilir. Böyle bir insan bulmak ve olmak da zor. Ancak B tipi karakter gibi sabır etmeyi öğrenirsek burada ucundan da olsa gamsız sayılabiliyoruz.

Yaşadığımız dünyada stres o kadar arttı ki artık sakin insanlara gamsız deniliyor. Sakinlik ise sadece bir B tipi kişilik özelliği.

Gerek gamsızlık gerekse yukarıda saydığımız kişilik tipleri doğuştan gelen özelliklerle, çevresel faktörlerin bir karışımı olarak düşünülebilir. Yani ben buyum böyle gelmiş böyle gider demek ne kadar doğru, bu konuda psikoloji literatüründe farklı çalışmalar var. Yani sadece doğuştan ya da sadece çevresel faktörlerin kişiliği ya da karakteri belirlediğine dair araştırmalar da mevcut.

Ancak herkes biliyor ki hırs ve rekabet tutkusundan ziyade uyumlu ve sabırlı bir insan olmak, belki gamsızlık olmasa da merak ettiğiniz o sağlıklı ve dert etmeyen kişiliğe yaklaşmanızı sağlayabilir. B tipi kişilik yapısını örnek almak bilimsel bir fikir verebilir.

Günümüzde tam anlamıyla gamsız olup bir şeyleri arkada bırakıp dönüp bakmamak hayatı umursamamak ise pek mümkün gözükmüyor.

3 comments

  1. Bence herkes gamsız herkes vurdumduymaz olamaz, gamsız olan insanları tebrik etmek gerekiyor.

  2. Bende biraz var sanırım sınavdan düşük alır tüm sınıf benim dediğim tek şey ”salla gitsin”herkes şöyle garip bi bakar ama öyle sınavı takınca diğer sınava daha kötü girersin.herkes ben yanlış anlar arkadaşlarım bir şeyler içip geldiğimi,öğretmenler sınavı takmayan öğrenci olduğumu düşünürler.ne içip geliyorum ne de sınavı takmıyorum.sadece vurdumduymaz olarak hayat daha eğlenceli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!