Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur ?

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur ? Kanada, bayrağındaki akağaç yaprağı figürü ile çocukken bile olsa bir çok kişinin ilgisini çekmiştir. Ancak daha çok ilgi çekici olan;birçok resmi rapora ve orada yaşamış insanların anlattıklarına göre refah seviyesinin yüksek olmasıdır. Bunun dışında güvenlik gibi önemli bir konuda(burada kastedilen suç oranı anlamında güvenlik) komşusu ABD’den çok daha iyi bir durumda olması da Kanadayı yaşanılabilir bir yer kılabilmektedir. Gerçi suç oranlarının düşüklüğü açısından bakmak her zaman güvenilir bir argüman sayılmaz diyelim ve nasıl kanada vatandaşı olunur bakalım.Kanada vatandaşı olabilmek için elbette gerekli şartlar sağlanıp bir başvuru yapılması gerekiyor. Çeşitli kurallar, çeşitli durumlar mevcut bunları inceleyerek gerekli şartları sağlıyor muyuz bakalım. Sonra tabi büyükelçiliğe sormayı da unutmayalım:

Eğer başvuru yaptığınız tarihten dört yıl öncesine kadar en az üç yıl Kanada’da yaşamış iseniz başvuru için en önemli kısmı geçmiş oluyorsunuz. Yalnız devamlı yerleşim varsa daha avantajlısınız. Yerleşiminizin devamlı kısmı tam gün sayılıyor.

Kanada’nın resmi dili iki tane: Fransızca ve İngilizce. Eğer 18-54 yaşları arasındaysanız bunlardan en az birini biliyor olmanız gerekiyor. Konuşma becerileri de dahil sınava tabi tutuluyorsunuz.
Kanada vatandaşı olabilmek için ayrıca; 55 yaşın altında iseniz size bir test daha uygulanıyor. Bu test Kanadayla ve Kanada vatandaşlığıyla ilgili bilgilerinizi ölçen bir test. Konuyla ilgili rehbere şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.cic.gc.ca

Hem sözlü hem yazılı testler çoğunlukla yarım saat kadar sürüyor.

Söylemeye gerek yok belki ama sabıkanızın da temiz olmasına dikkat ediliyor.Burada son 4 yıla bakılıyor sanıyoruz.

Kanada’da çalışma vizesi ile ilgili ufak bir bilgi verelim. Burada belli konuda uzmanlığınız ya da yeteneğiniz olması sizin için önemli olabilir. Bunun dışında belli bir miktar ile yatırımcı da olabilme şansınız var. Ayrıca, Kanada’da üniversite öğrencisi olmak iyi bir başlangıç olabilir.

Çocukların vatandaşlık alması konusu ise şu şekildedir;

Eğer ebeveynlerden biri Kanada vatandaşı ise başvuru yapılabiliyor. Ancak, vesayet hariç öz ya da üvey de olsa ebeveynin kendisinin Kanada vatandaşı olması gerekli. Tabii ki ilk başvuru aşamasında birlikte vatandaşlık başvuru yapılabilir.

www.cic.gc.ca adresinde ayrıntılı bilgiler mevcut. Güncel bilgi ve duyurular için bu web sayfasını mutlaka incelemelisiniz .

Kanada vatandaşlığına kabul edilme adımları yukarıdaki adreste şu ana başlık(aşama)lar olarak belirlenmiş:

-Doğru başvuru formunu doldurduğunuzdan emin olun.
-Başvuru rehberini okuyun.
-Başvuru formunu doldurun.
-Başvuru formu ve diğer belgeleri postalayın.
-Test veya mülakata hazır olun.
Vatandaşlık seramonisine katılarak vatandaşlık yemini edin.

Başvuru ücretleri yine dönem dönem değişiklik gösteren bir aşama olup, güncel tutar başvuru aşamasında size bildirilecektir.

Kanada’da çifte vatandaşlık da mümkün. Buradan sonra iş size kalmış. Link verdiğimiz adresi takip edin, büyükelçiliklerle irtibata geçin ve hayallerinizin peşinden koşmaya devam edin.

Not: Kanada’nın başkenti Ottawa‘dır.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

2 Yorumlar

  1. evlilik yoluyla Kanada vatandası olabilirmiyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir