Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur ?

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur ? Kanada, bayrağındaki akağaç yaprağı figürü ile çocukken bile olsa bir çok kişinin ilgisini çekmiştir. Ancak daha çok ilgi çekici olan;birçok resmi rapora ve orada yaşamış insanların anlattıklarına göre refah seviyesinin yüksek olmasıdır. Bunun dışında güvenlik gibi önemli bir konuda(burada kastedilen suç oranı anlamında güvenlik) komşusu ABD’den çok daha iyi bir durumda olması da Kanadayı yaşanılabilir bir yer kılabilmektedir. Gerçi suç oranlarının düşüklüğü açısından bakmak her zaman güvenilir bir argüman sayılmaz diyelim ve nasıl kanada vatandaşı olunur bakalım.Kanada vatandaşı olabilmek için elbette gerekli şartlar sağlanıp bir başvuru yapılması gerekiyor. Çeşitli kurallar, çeşitli durumlar mevcut bunları inceleyerek gerekli şartları sağlıyor muyuz bakalım. Sonra tabi büyükelçiliğe sormayı da unutmayalım:

Eğer başvuru yaptığınız tarihten dört yıl öncesine kadar en az üç yıl Kanada’da yaşamış iseniz başvuru için en önemli kısmı geçmiş oluyorsunuz. Yalnız devamlı yerleşim varsa daha avantajlısınız. Yerleşiminizin devamlı kısmı tam gün sayılıyor.

Kanada’nın resmi dili iki tane: Fransızca ve İngilizce. Eğer 18-54 yaşları arasındaysanız bunlardan en az birini biliyor olmanız gerekiyor. Konuşma becerileri de dahil sınava tabi tutuluyorsunuz.
Kanada vatandaşı olabilmek için ayrıca; 55 yaşın altında iseniz size bir test daha uygulanıyor. Bu test Kanadayla ve Kanada vatandaşlığıyla ilgili bilgilerinizi ölçen bir test. Konuyla ilgili rehbere şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.cic.gc.ca

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur ?

 

Hem sözlü hem yazılı testler çoğunlukla yarım saat kadar sürüyor.

Söylemeye gerek yok belki ama sabıkanızın da temiz olmasına dikkat ediliyor.Burada son 4 yıla bakılıyor sanıyoruz.

Kanada’da çalışma vizesi ile ilgili ufak bir bilgi verelim. Burada belli konuda uzmanlığınız ya da yeteneğiniz olması sizin için önemli olabilir. Bunun dışında belli bir miktar ile yatırımcı da olabilme şansınız var. Ayrıca Kanada’da üniversite öğrencisi olmak iyi bir başlangıç olabilir.

Çocuklara gelince. Eğer ebeveynlerden biri Kanada vatandaşı ise başvuru yapılabiliyor. Ancak vesayet değil, öz ya da üvey de olsa ebeveynin kendisinin Kanada vatandaşı olması gerekli.
www.cic.gc.ca adresinde ayrıntılı bilgiler mevcut. Buraya mutlaka bakın; her zaman olduğu gibi güncel bilgi ve duyurular için.
Kanada vatandaşlığına kabul edilme adımları yukarıdaki adreste şu ana başlık(aşama)lar olarak belirlenmiş:
-Doğru başvuru formunu doldurduğunuzdan emin olun.
-Başvuru rehberini okuyun.
-Başvuru formunu doldurun.
-Başvuru formu ve diğer belgeleri postalayın.
-Test veya mülakata hazır olun.
Vatandaşlık seramonisine katılarak vatandaşlık yemini edin.

Başvuru ücretleri çok pahalı sayılmaz onu söyleyelim.
Kanada’da çifte vatandaşlık da mümkün. Buradan sonra iş size kalmış. Link verdiğimiz adresi takip edin,büyükelçiliklerle irtibata geçin ve hayallerinizin peşinden koşmaya devam edin.

Not: Kanada’nın başkenti sandığınız gibi orası* olmayabilir, başkent Ottawa‘dır.

2 comments

  1. evlilik yoluyla Kanada vatandası olabilirmiyim?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!