Cennetlik Nasıl Olunur ?

Cennetlik Nasıl Olunur ? Cennetlik olmak için önce ölmek gerekir diye başlayıp meseleyi biraz acılaştırayım. Bir hadiste bahsedildiği gibi ölüm lezzetleri acılaştıran bir olgudur ve neticesi cennet bile olsa bu gerçek değişmiyor. Herkes cennete gitmek ister ama kimse kolay kolay ölmek istemez.

Konumuza gelecek olursak formül basit cehenneme gidecek davranışları yapmazsak cenneti garantilemiş oluruz. Bununda mantıksal izahı kolay varılacak yollar iki olunca biri olmazsa diğeri kendiliğinden oluyor. Tabi asıl zorlukta burada başlıyor; çünkü yine bir başka hadis-i şerifte bahsedildiği gibi cehennem insanın hoşuna gidecek şeylerle, cennette insana zor gelecek şeylerle kuşatılmıştır. İnsana düşen iradesinin hakkını verip yanlışlara düşmemektir.Cennetlik Nasıl Olunur ?

Meselenin nirengi noktası yine bir hadiste net olarak izah edilen dilimize de güzel bir şekilde tercüme edilen “eline, diline, beline ” hakim olma esasıdır.

İnsan;  eliyle kimseye zarar vermez, Yunus‘un ifadesiyle “yaratandan ötürü sevmemiz gereken yaratılmışlara” zulüm  etmezse, hızsızlık, haksızlık yapmazsa, Kabe’den daha kutsi kabul edilen hiçbir kalbi sözleriyle yaralamazsa, kardeşinin etini yemekle bir tutulan dedikodu ve gıybet gibi kötülüklerden uzak durursa ve hücre anarşisi olan kanserin canlı bedenleri harap etmesi gibi sosyal dokuyu tahrip eden fuhuş belasından da uzak durursa cennete ehil hale gelir.

Cennette buluşmak duasıyla…

Bunları da Okuyabilirsiniz

Ekşisözlük Yazarı Nasıl Olunur ?

Ekşisözlük Yazarı Nasıl Olunur ?

Ekşisözlük Yazarı Nasıl Olunur ? Ekşi Sözlük Nedir ? Ekşi Sözlük Hakkında Bilgiler içeren yazımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!