Postmodern Nasıl Olunur ?

 

Postmodern Nasıl Olunur ?  sorusuna cevap vermeden önce şunu açıklayalım: Paradigma nedir ? Genelde belli bir değerler ya da kuramların çerçevesi gibi olarak algılanıp kabul edilse de, paradigma, aynı zamanda bakış açısı olarak nitelendirilebilir. Özellikle postmodern-modern gibi yaklaşımlar için kullanacaksak.

Ağır ve sıkıcı kitaplardaki açıklamalar gibi sözü uzatmadan özetle nasıl postmodern olunur anlatalım. Postmodern olmak, bir ideolojik görüş ya da saç modeline sahip olmak demekdeğil.

Postmodernizm moderniteye karşı bir eleştiri gibi ortaya çıktığından genel olarak kuralcı ve tekdüze yapılara karşı durmak olarak algılanabilir.

Aynı zamanda yerel olanın korunmasını savunur. Yani seri üretime karşı gelmek noktasında olmasa da yerel bir ürünün, dünyanın herhangi bir yerinde sergilenmesini sağlamak postmodern paradigma ile mümkün olabilir.Postmodern Nasıl Olunur ?Buradan sonra anlatılabilecek daha çok şey var ama buraya kadar olan kısmı sadece bir ipucu olsun.Biz merak ettiğiniz soruya dönelim.

Postmodern olunmaz, postmodern doğulur demeyeceğiz ama en azından postmodern bakış açısına sahip olunabilir. Genel olarak sanayi devriminin getirdiği moderniteye karşı olan daha organik tarım havasında bir düşünce ve sanat akımı olarak görebileceğimizden bu minvaldeki paradigmalara sahip olunursa postmodern olunabilir.

Postmodern, modernin tekdüzeci sıkıcı ve zorlayıcı yapısına tepki gösterirken, yeni bir dünyanın, yeni bir geleceğin kurulacağına inanır. Dolayısıyla postmodern bakış açısına sahip olmak için çok çok kitaplar okuyup, yeni bir dünya düzeninin oluşabileceğine inanmamız gerekir. Bu bakış açısını hissettiğiniz sanatsal faaliyetlere ve ürünlerden ayrıca Baudillard, Mouffe ve Lacklau gibi bir çok yazarın kitaplarından fikir ve ilham alabilirsiniz. Bu yazıyı okumak ise postmodern olmaya elbette yetmez. Eğer hayal gücünüz dahil, dünyadaki tüm sınırlar size engel olarak değil, renk olarak görünüyorsa yeni çağın insanı olmak belki sizin için çok kolay olacaktır.

Nasılolunur.net ağır ve anlaşılmaz yazılar biriminden hepinize organik çilek tadında günler dileriz…

Okumak İster misiniz ?

Aktivist Nedir ? Aktivist Eyleme Ne Demek ? Aktivist Nasıl Olunur ? Aktivist Kime Denir ?

Aktivist Nasıl Olunur ?

Aktivist Nasıl Olunur ? Diğer bir ismi de eylemcilik olan aktivizm toplumsal bir değişim veya …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir