Şaolin Rahibi Nasıl Olunur ?

Şaolin Rahibi Nasıl Olunur ? Savaşın bir sanat olduğu aslında tartışmalı bir konu. Ancak teknik anlamda derin ve ileri dövüş tekniklerinden söz etmek mümkün. Kung-Fu ise bu konuda en önemli başlıklardan birisi.

Shaolin Kung-Fu ise kendi özünü koruyarak günümüze kadar gelebilen nadir bir dal. Ancak küreselleşen dünya ve postmodernizm ile birlikte giderek çeşitli şekilleri ortaya çıkmış ve gerçek anlamda shaolin rahibi sayısı da taklitlerinin arkasına düşmüştür.

Özellikle gösteri dünyasında gördüğünüz şaolin rahiplerinin kung-fu ile olan alakası tartışılmaz ama temel felsefeyle olan ilişkileri tartışmalı bir durum.
Bu anlamda shaolin rahibi olmanız disiplinli bir çalışma ve özellikle akrobatik yetenekleriniz söz konusuysa mümkün. Fakat gerçek shaolin rahibi olmak bütün yetenek, istek ve arzunuza rağmen olması oldukça zor olan bir unvan. En büyük sebepse şaolin tapınaklarındaki rahiplerin bu işi gerçekten uygun olduğuna inandıkları kişilerle çalışmayı ve yaşamayı kabul etmeleri.

Bu yola girmeden önce ve girdikten sonra yapılması gereken birçok şey var. Bunlardan önce ise bir konuda samimi bir karar vermek gerekiyor. O da bütün dünyadan kendinizi soyutlayamaya hazır mısınız? Elbette böyle bir soyutlama ok, ancak eski hayatınız artık olmayacak şekilde geri dönüşsüz bir yola girmeye karar vermek en derin ihtimalleri düşünmekle başlayabilir.

Normalde shaolin rahipleri küçük yaşlardan itibaren günde saatlerce süren eğitimleri yıllar boyu yaparak belli bir düzeye ulaşabilirler.

Yapılması gerekenler sayarak bitmez ancak bizim araştırmalarımıza göre temel olanlar şunlar diyebiliriz: Budizm felsefesini öğrenmek, Kung-fu ile ilgili araştırmalar yapmak ve son olarak bir shaolin tapınağına gitmek. Shaolin tapınakları dünyanın belli yerlerinde özellikle de Çin civarında bulunmakta. Buralara kabul edilir misiniz bilemeyiz ama misafir olarak gitmek bir fikir olabilir.

Shaolin rahibi olurken doğaya ve canlı hayata zarar vermeyeceğinize ve saygı göstereceğinize dair sözler verirsiniz. Evlenmek ise araştırdığımız kadarıyla yasaktır. Tabi günümüzde bu yasaklar ve bir çok ritüel ile ilgili farklı uygulamalar olabileceği de unutulmamalıdır.

Rahiplerin farklı görevleri ve çeşitleri vardır. Tapınak ile ilgili görevlerin yanında özelliklerine göre eğitimler de alabilmektedirler. Tabi bu işin sonunda işaret parmaklarınızın üstünde amuda kalkabilecek kadar beden ruh ve konsantrasyonun uyumu ve geliştirilmesi de var. Ancak dediğimiz gibi burası işin gösteri kısmı yalnızca. Asıl olarak belli ruhsal duruşların ve kung-fu felsefesinin, tai-chi nin zengin bir kültürün içselleştirilmesi ve topyekün bir gelişimden bahsetmek mümkün.

Okumak İster misiniz ?

Müslüman Nasıl Olunur ?

Müslüman Nasıl Olunur ? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre Müslüman: “İslam dininden olan kimse, Muhammedî, …

4 Yorumlar

  1. yuva yıkıyorsunuz 🙁

  2. Merhaba ben ibrahim bana daha açık bilgi verebilirsiniz yardımcı olurmusunuz acaba rica etsem

  3. kasei ruin tamachi

    bir Shaolin Monk olarak şunu söyleyebilirim ki, domates peynir ilen kahvaltı yapmayı özledim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir